Gülce Sanat Grubu'nun Gelenekli Türk Sanatları Sergisi Açıldı

Gülce Sanat Grubu tarafından hazırlanılan gelenekli Türk sanatları sergisi, Beyoğlu-Tünel'de yer alan Galeri Divan'da sanatseverlerle buluştu.

Gülce Sanat Grubu'nun Gelenekli Türk Sanatları Sergisi Açıldı

Gülce Sanat Grubu tarafından hazırlanılan gelenekli Türk sanatları sergisi, Beyoğlu-Tünel'de yer alan Galeri Divan'da sanatseverlerle buluştu.

Galerinin kurucusu Ercan Babacan, sergi ile birlikte aynı zamanda galerinin de açılışını yaptıklarını söyledi: "Burada geleneksel sanatlarla başta Osmanlı Türkçesi olmak üzere farklı dillerde kitapların müzayedeye çıkarıldığı veya perakende satıldığı bir alan oluşturduk. Tabii ticaretten ziyade bir de geleneksel sanatlar yaşamaya devam etsin, sanatçılar kolay eser üretebilsinler diye ikinci katımızda bir sanat atölyesi hazırladık.

Onlar atölyede çalışmalarını devam ettirirken, biz de eserlerini sergi salonumuzda sergiliyoruz. Bunun haricinde online olarak da eski eser alımı satımı yapıyoruz. Efemera koleksiyonları topluyoruz. Efemera'nın da Türkiye'de yaygınlaşması için bloglar yapıyoruz, çeşitli dergi ve gazetelere bilgi amaçlı yazılar veriyoruz."

Sanatçılara kapılarının açık olduğunu söyleyen Babacan, "Genç sanatçılarımız isterlerse gelip, burada eserlerini herhangi bir ücret vermeden sergileyebilecekler. Geleneksel sanat alanına bir katkımız olması anlamında ve sanatçılarımıza destek olmak amacıyla böyle bir uygulama yapacağız." diye konuştu.

"Geleneğe bağlı kalarak eser veriyoruz"

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümünde okurken biraraya gelen 6 genç kadının kurduğu Gülce Sanat Grubu'nun üyelerinden Ümmü Gülsüm Sevim de grup olarak tezhip, hat, ka'tı, minyatür alanlarında eser vermeye devam ettiklerini söyledi: "Dedelerimizden gelen güçle, aynı onlar gibi, aynı heyecanla eserler üretmeye devam ediyoruz. Geleneğe bağlı kalmak bizim için önemli. Birçok yerde eserler veriliyor, fakat gelenekten kopma çok fazla var. Biz bu duruma çok dikkat ediyoruz. Mesela kimyasal boya kullanmıyoruz. Ceviz, nar yaprağı gibi tamamen doğal boyalarla renklendiriyoruz çalışmalarımızı."

Gülce Sanat Grubu'nda ayrıca Ayşe Karaaslan, Funda Arı Karakaş, Fatıma Betül Özer, Neslihan Kocatürk ve Zeynep Dursun da yer alıyor.

Klasik Türk sanatlarının ebru, hüsn-i hat, tezhib ve minyatür dallarından eserlerin yer aldığı sergi, ay sonuna kadar görülebilecek.

Yayın Tarihi: 06 Temmuz 2018 Cuma 10:51 Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 10:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26