Guinness'e giren "Ortak Varoluş Mozaiği" iki dalda daha rekora aday

Hatay'da 1600 metrekarelik boyutuyla "dünyanın en büyük tek parça taban mozaiği" unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na giren "Ortak Varoluş Mozaiği"nin iki dalda daha rekoru için başvuru yapıldı.

Guinness'e giren "Ortak Varoluş Mozaiği" iki dalda daha rekora aday

EXPO 2021 Hatay kapsamında 44 şehirden getirilen doğal taşlarla oluşturulan mozaik, Antakya ilçesindeki Kisecik Mahallesi'ndeki EXPO alanında sergileniyor.

Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliğiyle tasarımıyla 7 aylık çalışmayla 16 milyon taşla yapılan "Ortak Varoluş Mozaiği", "dünyanın en büyük tek parça taban mozaiği" olarak geçen yıl temmuz ayında Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

"150 bin kişi ziyaret etti"

Ortak Varoluş Mozaiği'nin kentin tanıtımına da katkı sağladığını anlatan Çakar, şöyle devam etti:

"EXPO'ya gelen ziyaretçilerimiz arasında sadece mozaik eserimizi görmeye gelenler de oldu. Bazı tur firmalarının sadece bu eser için geldiğini biliyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 150 bin kişi mozaik eserimizi görmeye geldi. Zeminde olan mozaiğin yukarıdan daha net görülebilmesi için çalışmalar başlattık. Balon ile daha net görüleceğini kanaati oluştu. Bununla ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Ayrıca bu simgeleri hareketlendirmek için 3 boyutlu video için de çalışmalarımız devam ediyor. Örneğin haftanın belirli günlerinde akşam saatlerinde ışıkla beraber mozaiğin üzerindeki atlar hareket edecek, ağaçlar sallanacak."

Çakar, mozaik projesinin hayata geçmesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş başta olmak üzere emek verenlere teşekkür etti.

YORUM EKLE

banner36