Granada'nın yeni sayısı çıktı

Granada edebiyat dergisi 8-9. sayısını, basılışının 100. yılı nedeniyle James Joyce’un Dublinliler eseri üzerine hazırladığı bir dosya ile sunuyor okurlarına.

Granada'nın yeni sayısı çıktı

Granada edebiyat dergisi, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı 8-9. sayısını, basılışının 100. yılı nedeniyle James Joyce’un Dublinliler eseri üzerine hazırladığı bir dosya ile sunuyor okurlarına. Deniz Bozer, Şaban Sağlık, Mustafa Zeki Çıraklı ve Mustafa Bal bu dosyanın yazarları.

Bu sayının şairleri Cahit Koytak, Enis Batur, Mehmet Mümtaz Tuzcu, Berrin Karakaş, Ali Asker Barut, Mustafa Bal, Erkan Karakiraz, Mustafa Uysal, Ömer Aksay, Doğacan Onaran, Serkan Ozan Özağaç, Nazê Nejla Yerlikaya, Zafer Zorlu, Fatma Yeşil ve Elif Zengin. Çeviri şiir ise Burhanettin Tatar çevirisiyle Giocomo Leopardi’den.

Bu sayıda öykücüler Remzi Karabulut, Mesut Barış Övün, Seyit Göktepe, Orçun Ünal, Engin Özkol, Eylül Dilara Deniz, Emrah Bilge Merdivan, Emrah Yolcu ve Şengül Can. Çeviri öyküler Merve Yalçın çevirisiyle Henry van Dyke, Zeynep Z. Atayurt çevirisiyle Wilkie Collins’ten.

Her biri birbirinden özel söyleşiler yer alıyor bu sayıda. Enis Batur, Orhan Pamuk, Rasim Özdenören, Murat Gülsoy, Ayşe Şasa ve Servet Gündoğdu söyleşilerini ilgiyle okuyacaksınız. Ve elbette Hayal Hanım’ın ‘Kürk Mantolu Madonna’nın isisiz anlatıcısının, siyah kaplı defterini yakmasını bir gün sonraya ertelemek suretiyle edebiyat dünyamıza kazandırdığı naif karakterlerden Raif Efendi ile söyleşisini…

Bir Gün Bir Kitap Okudum ve…” köşesinde Feyza Hepçilingirler konuk edilmiş. “Büyülü gerçekçilik” dünyasını anlamak isteyenler için önemli saptamalar içeren Marquez’in ölümünün ardından yazılmış ve ses getiren Salman Rushdie yazısı dergide dikkat çekici yazılardan. Abdullah Şevki günümüz edebiyatında ön plana çıkan bir sorunu “Edebiyat Ajanlığı ve Kültürel İşlevi”ni yazmış. Ömer Erdem, Mektup köşesinden zarfsız kuşlar uçurmaya devam ediyor. Zeynep Z. Atayurt’un çevirisini de yaptığı Wilkie Collins’in “Volpurno - or the Student” öyküsü üzerine yazısı Collins üzerine yapılan araştırmaların güncelliğinin hala sürdüğünü ortaya koyuyor.

Bu sayıda Servet Gündoğdu’nun yeni çıkan Alackaranlık Düşleri isimli şiir kitabı üzerine Burhanettin Tatar ve Mustafa Bal’ın iki önemli yazısı ile Serkan Ozan Özağaç’ın Gündoğdu ile yaptığı söyleşiden oluşan küçük bir dosyaya daha yer verilmiş.

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2014 Pazartesi 15:19 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 15:19
banner25
YORUM EKLE

banner26