Gökyüzünde BeyazBulut mu var?

“Her yaştan çocuklara edebiyat dergisi” sloganıyla yola çıkmış olan BeyazBulut dergisi, ikinci sayısı ile raflarda yerini aldı.

Gökyüzünde BeyazBulut mu var?

“Her yaştan çocuklara edebiyat dergisi” sloganıyla yola çıkmış olan BeyazBulut dergisi, yayınladığı ilk sayının ardından şimdi de ikinci sayısı ile raflarda yerini aldı.

Hatırladığımız kadarıyla BeyazBulut’un ilk sayısı “Bismillah” diye başlamıştı yayına. Yeni sayısıyla da BeyazBulut çok zengin bir içeriğe sahip, yazı ve şiirleriyle insanlara faydalı olma derdine düşmüş. BeyazBulut, okumayı seven yumurcakların, dünyalarını süsleyecek pek çok şeyi bulabilecekleri bir dergi.

İçeriğinde neler var?

Şiir dizelerinde çocuk safiyetini bulmak mümkün. Çağrı Gürel’in “Minarenin Tepesinde Anka Kuşu Var” şiiriyle açılan dergi haylaz bir yumurcağı satırlarına misafir ediyor. Vural Kaya’nın “Bayat Ekmek” şiiri de masumiyet yokluğunu dile getirmiş her sözcükte. Mustafa Ökkeş Evren’in “Resim” adlı şiirinde iser, soğuk bir kardanadamın sıcak sözleriyle karşılaşıyoruz.

Masal diyarına uğradım ilkin, düşlerime gelen çocuklarla oynadım. Sonra BeyazBulut’a dağıttım sevgi mektuplarımı, okuduğum her güzel masal için.

Masal diyarında ise Rabia Gülcan Kardaş’ın “Kelime Tamir Dükkânı”, Sümeyra Turanalp’in “Korsan Tilki”, Mihriban B. Deniz’in “Beyaz Tren Nereye Gitti?”, Gülhan Karan’ın “Kestane Seyahati”, Fadim Özer Kasay’ın “Gökyüzü Uzak Değil” isimli masallarını görüyoruz.

BeyazBulut’ta öyküler de var, okumak ister misiniz? Tam sizin boyunuza, hayallerinize göre.

Öykü satırlarında ise, Fatma Çağdaş Börekci’nin “Vuslat Günü”, Yusuf İdris’in “Bakış” adında Arapça çevirisini, Elif Konar Özkan’ın da “Denize Çok Sabun Gerekir mi?” öyküsünü buluyoruz. 

Deneme olmadan olmaz. Deneme alanında ise Vural Kaya’nın “Çocuklar ve Bir Gün” adındaki yazısını okumadan geçmeyin diyoruz.

Aslında BeyazBulut bu kadarla sınırlı değil. “Kaktüs ve Kadife” adındaki iki zıt bitkiyi ustalıkla karşılaştırmışlar, hayatımızda takıntı haline getirdiğimiz şeyleri, atışma havası gibi uyarlamışlar. Fatih Turanalp’in “Düşünüyorum da...” bölümünde ise “Kardanadamın Ceketi” başlığıyla safiyane düşünceler dile getirilmiş.

BeyazBulut’un birinci sayısında İbrahim Demirci ile bir söyleşiye yer ayrıldığı gibi, bu sayıda da Mustafa Ruhi Şirin ile çocukluk yılları ve yazı hayatındaki önemli ayrıntılara dair bir söyleşiye yer verilmiş.

Morkabak Kitabevi’nin kedisi Hurşit, yayın dünyasına dair, baskıda olan ya da olmayan her türlü kitaptan okuyucuları haberdar ediyor. Düşlerinizi ona söyleyin, karakterinize, hayalinize, ruhunuza göre kitap seçimini o yapsın. Yani Hurşit’e danışmadan kitap almayın kısacası.

Sayfalardaki serüven devam ediyor. Sıkıldıysanız, Zeynep Şahin’in hazırladığı “Duyduk Duymadık” ve Rabia Gülcan Kardaş’ın hazırladığı haber kaynaklı çok güzel iki sayfayı ziyaret edin derim.

Beyza Nur Demirci’nin “Çıtır Pıtır” bölümü ise mizah ve dil unsurlarını harmanlayarak çocukları hem güldürüyor, hem de düşündürüyor.

BeyazBulut bir duygu seli ile geliyor sanki. 8 yıldır internet üzerinden yayın yapan BeyazBulut dergisi şimdi ise ikinci sayısı ile yumurcakların ellerinde onlara kabına sığmayan düşleri, hayalin ve gerçeğin beyazlığını sunuyor.

Söylemesi bizden, okuması sizden, yazması BeyazBulut yazarlarından.

Daim ve kaim olması temennisi ile...

 

Mensure Kaplan haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2014 Salı 19:26 Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 19:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülay
Gülay - 7 yıl Önce

Yazıyı severek okudum en kısa zamanda dergiyi temin etmek istiyorum herkese de tavsiye edeceğim. Başarılarınızın devamını diliyorum..

banner26