"Gezen sergi" dönemi başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye'deki müzelerin tanıtımı için harekete geçti. Bakanlık, kültürel zenginliğin daha çok kişiye ulaşması için "gezen sergi" dönemini başlatacak.

"Gezen sergi" dönemi başlıyor

Artık sergiler gezecek, eserler turistin ayağına gidecek. Müzelerin tanıtımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin tanıtımı için yeni bir anlayış geliştirileceğini, bu kapsamda gezen müze dönemini başlatacaklarını açıkladı. Müzelerden eserler yurtdışında sergilenecek. İlk etapta Topkapı sarayının bazı müzeleri görücüye çıkacak. İlk adres ise Japonya'nın başkenti Tokyo. Tokyo’yu Londra, Berlin, Moskova gibi dünya başkentleri takip edecek.

Gezen sergiye gastronomi de eklenecek. Türkiye'nin dört bir yanından lezzetler sergiye gelenler tarafından gezilebilecek. Amaç hem tarihi hem lezzetiyle Türkiye'yi cazibe merkezi haline getirerek daha fazla daha nitelikli turist çekmek. Bakan Ersoy turizm gelir fonu oluşturulacağını da açıkladı. Devlet teşvikiyle turizm döneminin artık geride kalacağını belirten Ersoy, herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini belirtti. Oluşturulan turizm gelir fonuyla; hava yolları, restoran, acente gibi paydaşlardan fona gelir sağlanacak. 

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 10 Aralık 2018 Pazartesi 08:00
banner25
YORUM EKLE

banner26