Gergef Edebiyat Dergisi'nin 2. sayısı yayımlandı

İki ayda bir e-dergi olarak yayımlanan Gergef Edebiyat Dergisi 2. Sayısında (Mart / Nisan 2021) bahar ağırlıklı eserlerle okuyucusuna merhaba diyor.

Gergef Edebiyat Dergisi'nin 2. sayısı yayımlandı

Genel Yayın Yönetmeni imzalı başyazıda şu ifadelere yer veriliyor: “Bir tutam bahar esintisi sunmak istiyoruz sizlere bu sayımızda. Malumu âliniz olduğu üzere rengârenk çiçeklerin yeşerdiği bahar mevsimi gönül bağımızda muhabbetin, umudun, yeniden doğuşun tecellisidir. Müjdedir, diriliştir, mutluluktur, ferahlıktır, heyecandır, uyanıştır. Gençlik çağımız, göz aydınlığımızdır. Gençlik yaşa bakmaz “gönül”e bakar elbet. Onun içindir ki gönlü genç olan her yaşta gençtir. Gönlü genç olanların, canını gafletten uyandıranların baharda tecelli eden ilahi güzellikleri seyri de bir başka olur. Ne demişti can Yunusumuz:

Kış çıkıcak erdi bahâr

Cânını gafletten uyar

Cennete döndü her diyâr

Söyle bülbülcüğüm söyle

Bütün dünyayı kasıp kavuran salgın bizi de bunalttı. Kışın kasvet yüklü atmosferinden, ciğerlerimizi üşüten soğuğundan bunaldık evet. Kapanıp kaldığımız dört duvar arası daracık mekânlara sıkıştı kaldı ruhumuz. Şimdi yeniden hayata “Merhaba!” deme vakti.”

Gergef Edebiyat Dergisi’nin bu sayısında Mustafa SADE “Memleketim”, Mustafa DOĞAN “Gözlerin”, Ahmet KAFKAS “Virane”, Hümeyra YARGICI “Namlunun Ucundan”, Mehmet OSMANOĞLU “Lâl Renkli Yara”, İbrahim BAZ “Şifadır Aşk”, Hüseyin ÇOLAK “Unutmak Tutkulu Bir Hatırlamaktır”, Mustafa IŞIK “Kovgun Kalp”, Hatice Ayşe HASAN “Hamdolsun”, Halit YILDIRIM “Bahar”, Sündüs Arslan AKÇA “Çağın Vebası”, İlker GÜLBAHAR “ Hüthüt Makamına” isimli şiirleriyle şiir severlere sesleniyor. Recep ŞEN “Karayalak’ın Kara taşıydım Ben”, İbrahim BİRGÜL ise “Şehirdeki Yabancı Ruhum-1” hikâyeleriyle dergide yer almış. Ayrıca bu sayıda ilk defa yayımlanan ve bundan sonra da farklı kalemlerle devam edecek olan Divan Köşesi bölümünde Akif NECİPOĞLU, Fuzuli’nin bir şiirini şerh etmiş. Mustafa ÖZÇELİK “Yunus Emre’de Yeni Bahar”, Emre KOÇ “Her Ramazan Baharla Gelir”, Ramiz AYDIN “Hallerden Bir Haldir İlkbahar”, Kemal ÖZAYDIN “Ümit Vardan Ötedir”, Akif Emre İBRAHİMOĞLU “Vazgeçmekten Vazgeç”, Ebru TOKA “Bahara Sorarsan”, Mustafa Erhan AK “Şeyh Gâlib Ve Bahara Dair Birkaç Söz”, Ahmet SEZGİN “İçimizdeki Kaf Dağına Yolculuk” isimli deneme yazılarıyla yer alıyor. Ayrıca bu sayıda Furkan DİLEKÇİ “Kıyısız Bir Okyanus” isimli kitap inceleme yazısında Erhan ÇAMURCU’nun “Kıyısız” adlı kitabını incelemiş. Söyleşi bölümünde ise derginin genel yayın yönetmeni Recep ŞEN, şair ve fotoğraf sanatçısı Yasin MORTAŞ ile şiir ve fotoğraf üzerine bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Okurlar Gergef Edebiyat Dergisi’ni www.gergefedebiyatdergisi.com adresine girip DERGİ ARŞİVİ bölümünden bilgisayar ve cep telefonlarına yükleyerek PDF formatında okuyabilirler.

Yayın Tarihi: 01 Mart 2021 Pazartesi 17:45
YORUM EKLE

banner19

banner36