Gergef Edebiyat Dergisi ilk sayısıyla okurlarına "Merhaba" dedi

Edebiyat dergileri kervanına zengin ve düzeyli muhtevasıyla Gergef Edebiyat Dergisi de katıldı.

Gergef Edebiyat Dergisi ilk sayısıyla okurlarına "Merhaba" dedi

İlk sayısı yeni yılın ilk gününde çıkan dergiyi okurlar kendi internet sitesinden PDF formatında ücretsiz okuyabiliyor. Şık ve modern tasarımıyla göz dolduran dergi, iki ayda bir yayımlanacak. Ön ve arka kapak fotoğrafları şair- fotoğraf sanatçısı Yasin MORTAŞ’a ait.

Deneme, öykü, söyleşi ve şiir ağırlıklı muhtevasıyla Gergef Edebiyat Dergisi www.gergefedebiyatdergisi.com adresi üzerinden PDF formatında yayımlanıyor. Teknolojinin sunduğu imkânlardan faydalanan dergi ekibi böylece cep telefonu, tablet ve PC üzerinden daha geniş bir okur kitlesine ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca dergi sayfalarında yayınlanan tüm eserler ve derginin eski sayıları geleceğe bir eser bırakma ve yaşadığımız asra tanıklık etme adına kendi internet sayfasında arşivlenmiş. Gergef Edebiyat Dergisi, okurlarının edebi değer taşıyan, başka mecralarda yayımlanmamış, kaliteli ve düzeyli eserlerine de yer veriyor. Derginin [email protected] adresine okurlar ve edebiyatseverler kısa özgeçmişleriyle beraber eserlerini gönderebiliyor.

 İlk sayının “Başlarken…” isimli giriş yazısında dergi genel yayın yönetmeni derginin çıkış amacını şöyle anlatmış: “Sözün gücüne inananlardanız. Söz odur ki gönle ferahlık düşüre, söz odur ki kardeşliğimize vesile ola. Söz odur ki Yunus diliyle, “ Bu cihan cehennemini / sekiz uçmağ ede bir söz.” Süslü sözler değil, gönle dokunan, gönül gergefinde işlenen, edebi derinliği olan sözler yer alsın istiyoruz sayfalarımızda. Öykülerimizde, şiirlerimizde, söyleşilerimizde, deneme yazılarımızda bunu hedefliyoruz. Nefsimizin tuzağına düşmeden, kırmadan, dökmeden, böbürlenmeden, ayırmadan, kardeşçe, dostça, muhabbetle söyleşelim istiyoruz.

Herkes gönlünün renginde konuşur ve yazar. Gönlümüzü bu gönlün sahibine verdiysek oradan dökülen her hece, her kelime anlamlıdır bizim nazarımızda. Bu toprağın sesi dile gelsin eserlerimizde. Devletimiz ve milletimiz kıyamete kadar daim olsun. Kültür ve sanat dünyamıza katkı adına biz de bu yolda bir çaba sarf edelim. Şanlı ecdadımız, hepsi birer şaheser niteliğinde olan kütüphaneler dolusu eserler bıraktılar bize. Onlar görevlerini hakkıyla tamamladılar bu dünyada. Ya biz? Bizler ne bırakacağız yarınlara şu kısacık ömrümüzde? Bizim de bir sorumluluğumuz var doğduğumuz, havasını teneffüs ettiğimiz, suyunu içtiğimiz, ekmeğini yediğimiz, gönül verdiğimiz bu topraklara karşı.

Bu sorumluluğun idrakinde olarak, ecdadımızın bize miras bıraktığı, yolumuzu ışıtan kutlu geleneğimizin izinde, ruhumuzu besleyen medeniyet pınarımızdan kana kana içerek bu çağa taze sözler söylemek mecburiyetindeyiz. Gergef Edebiyat Dergisi de bu yolda gayret eden bir platform olsun. Arzumuz bu.”

Derginin ilk sayısında genel yayın yönetmeni Recep ŞEN şair-yazar Tayyib ATMACA ile şiir üzerine keyifli bir söyleşi yapmış. İlker GÜLBAHAR “Süs Köpeği” öyküsüyle dergide yer alıyor. Yasin MORTAŞ, Recep ŞEN, Ahmet KAFKAS, Mehmet OSMANOĞLU, Yılmaz YETİŞ, Hüseyin ÇOLAK, Mustafa IŞIK, Ercan SAĞLAM, İsmail OKUTAN, Seda ŞAFFAK, Kübra SEYDİOĞLU, Abdulkadir MORAL, Rıdvan YILDIZ bu sayının şairleri. Deneme yazılarında ise Emre KOÇ, Reşit Güngör KALKAN, Kemal ÖZAYDIN, Ramiz AYDIN, Fatih TEZCE, Erhan ÇAMURCU, Ebru TOKA yer alıyor.

Gergef Edebiyat Dergisi yayın ekibi şu isimlerden oluşuyor: Adil ATICI (Sahibi Ve Yazı İşleri Müdürü), Recep ŞEN (Genel Yayın Yönetmeni), Ahmet KAFKAS (Editör), Berati ESMER (Tasarım) Mehmet OSMANOĞLU (Son Okuma), Emre KOÇ (Sosyal Medya ve iletişim)

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2020 Perşembe 19:27 Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 19:30
YORUM EKLE

banner19

banner36