Gergef Edebiyat Dergisi 3. sayısında Yunus Emre dosyasıyla çıktı

E-Dergi olarak yayın hayatını sürdüren Gergef Edebiyat Dergisi’nin üçüncü sayısı yayımlan-dı. Dergi, aksiyoner Türkmen dervişi mutasavvıf şairimiz Yunus Emre özel sayısıyla okurla-rına "merhaba" diyor.

Gergef Edebiyat Dergisi 3. sayısında Yunus Emre dosyasıyla çıktı

Genel yayın yönetmeni imzasıyla yayımlanan başyazıda şu ifadelere yer verilmiş: “Yunus Emre bizim sesimizi, bizim hissiyatımızı en güzel şekilde ifade eden gönlü hakikatle dolu ender kıymetlerimizdendir. O, yurt tuttuğumuz bu toprakları aşkla, irfanla mayalayan bir alperendi. Gönül tezgâhında aşkla dokuduğu hikmet kumaşını Anadolu’dan tüm dünyaya sundu. O, sözlerini vahyin süzgecinden geçirip, hayatında bizzat yaşayarak insanları birliğe çağırdı. Türkçe söyledi mesajını ve Türkçeye hayat verdi. Güzel dilimizi aşk ve irfan dili haline getirdi. Bu aziz milletin geleceğini, gazi erenler yolunun edep erkânını gözeterek aşkla inşa etti. Hoca Ahmet Yesevi ile başlayan hikmet geleneğimiz Yunus’un aşka çağıran şiirleriyle yedi asırdır gönül dünyamızın kubbesinde çınlamaya devam ediyor.”

Derginin kapak fotoğrafında diğer sayılarda olduğu gibi bu sayıda da şair-fotoğraf sanatçısı Yasin MORTAŞ’ın imzası var. Derginin görsel tasarımı tasarımcı Berati ESMER ve editör Ahmet KAFKAS tarafından yapılmış. Yunus Emre konulu yazı ve şiirleri içeren dergi üçüncü sayısıyla dopdolu bir muhteva sunuyor okurlarına.

Her sayıda farklı bir konukla söyleşi gerçekleştiren derginin genel yayın yönetmeni Recep ŞEN bu sayıda Şair Yazar Mustafa ÖZÇELİK’le “Bizim Yunus” üzerine güzel ve derinlikli bir sohbet gerçekleştirmiş.

Bu sayıya Yunus Emre’yi konu alan yazılarıyla Hayrettin DURMUŞ, Kemal ÖZAYDIN, Ebru TOKA, Ramiz AYDIN, Furkan DİLEKÇİ, Mustafa Erhan AK, Recep HALİLOĞLU katkı sağlamış.

Dergide çarpıcı öyküleriyle Erhan ÇAMURCU ve Emre KOÇ yer alıyor.

Bu sayının şairleri: Tayyib ATMACA, Yasin MORTAŞ, Mehmet OSMANOĞLU, Recep ŞEN, Ahmet KAFKAS, Hamiyet Su KOPARTAN, Servet YÜKSEL, Tayfun ÖZTÜRK, Rıdvan YILDIZ, Mahmut TOPBAŞLI, Songül ÖZEL, Ali HAVAN, Ahmet YILDIRIMTEPE, Servan ERDİNÇ, Mustafa IŞIK, Ali AĞIR, Selma ERDEM DURMUŞ, Hüseyin ÇOLAK, M Nihat MALKOÇ, Ahmet KARA.

Edebiyatseverler www.gergefedebiyatdergisi.com internet adresine girerek “Dergi Arşivi” bölümünden Gergef Edebiyat Dergisi'ni bilgisayar veya cep telefonlarına yükleyip PDF formatında rahatça okuyabilirler.

Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2021 Pazar 13:30 Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2021, 13:55
banner25
YORUM EKLE

banner26