Gerçekçi bir iyimserlikle bilim üzerine söyleşiler: Büyük Sorular Mütevazi Cevaplar

Işıl Öz’ün yazdığı "Büyük Sorular Mütevazı Cevaplar" Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Gerçekçi bir iyimserlikle bilim üzerine söyleşiler: Büyük Sorular Mütevazi Cevaplar

Gazeteci-yazar Işıl Öz yeni kitabı Büyük Sorular Mütevazı Cevaplar’da doğa, insanlık ve gelecek için iyi bir şeyler yapma arzusuyla dolu 40 bilim insanına Covid-19’dan evrimsel ve ekolojik süreçlere, olası yeni robot nesillerden homeopatiye, yapay zekadan sahte bilimlere kadar uzanan pek çok başlıkta akıllara takılan sorular soruyor ve işin uzmanlarından aldığı yanıtlarla hepimizi bilim ve teknoloji alanında bir keşfe çıkarıyor.

Arka Kapak Yazısı:

 

Gazeteci-yazar Işıl Öz, bilim dünyasının kapısını çalıyor; bilim ve teknoloji adına merak edilen, aklımızda gezinen ve çoğu zaman cevabını almaktan korktuğumuz pek çok soruya yanıt arıyor:

Krizler ve travmalar hayatın kaçınılmaz bir parçası mı? Çiftleşme sonucu oluşan yeni robot nesilleri mi yaratılıyor? Genetik olarak ‘ırk’ kavramının bir tutarlılığı var mı? DNA’mızı değiştirebilir miyiz? Zırva bir fikrin başarılı olması için ne gerekir? Esrar bağımlılık yapar mı? Tıbbın alternatifi var mı? Dünyayı hayvanların gözüyle görebilmek mümkün mü? Bir hapla kalp iyileşebilir mi? Mutluluk öğrenilebilen bir şey mi?

Alanında uzman isimlerin kapısını çalan Işıl Öz, Büyük Sorular, Mütevazı Cevaplar’da bilimsel ve teknolojik gelişmelerin akademik ve gündelik yaşama etkisi ve merak edilen daha pek çok sorunun cevabını keşfe çıkıyor.

 

Yazar Hakkında:

16 Ağustos 1978 Kayseri doğumlu. TED Kayseri Koleji 1996 mezunu Öz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü 2002’de tamamladı. UCSD’de İngilizce dil eğitimi aldı (2003). Gazeteciliğe 2004’te USA Turkish Times’ta başladı. Turkish Journal’da altı yıl muhabirlik ve editörlük yaptı. Bağımsız yayınlar için çalışmayı sürdüren Öz’ün haber ve söyleşileri 2011-2018 yılları arasında T24’te yayımlandı. Öz, 2018’den beri Medyascope.tv’de yazıyor. Ne Oralı Ne Buralı adlı kitabı Karakarga Yayınları tarafından 2019’da yayımlandı. 2003’ten beri San Diego’da yaşıyor.    

YORUM EKLE