Gençlerle Manisa'da bir kültür kampı

İnsan ve Medeniyet Hareketi ile Genç Hareket İzmir, eğitim ve kültür kampı düzenledi.

Gençlerle Manisa'da bir kültür kampı

İMH-İzmir ve Genç Hareket İzmir Kız Birimi, Manisa Şehzadeler Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti Manisa Şubesi'nin destekleriyle Manisa ilinde 30 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında 5 gün süren okuma ve kültür içerikli sömestr kampı gerçekleştirdi. Kampa Manisa İlim Yayma Cemiyeti Kız Yurdu ev sahipliği yaptı.

İzmir'de çeşitli okullardan seçilerek gelen 35 genç kızımıza, okul döneminin yoğun temposunundan, hayatlarının monotonluğundan uzaklaştırarak, hem öğretici hem eğlendirici unutulmaz bir kampla önemli bir anı daha yaşatılmış oldu.

Programda yer alan namaz, Kur-an’ı Kerim okuma ve yazar okumalarında hem disiplinli hem de içselleştirici bir kamp sürecinin içerisine giren gençlerimiz, sabah namazında cami ziyareti ve cemaat şuuruna katkıda bulundular.
Kampımızın en verimli bölümlerinden biri de kuşkusuz önemli şahsiyetlerin tanıtıldığı “Öncü Şahsiyetler” sinevizyonlarıydı. İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin sembol isimlerinden ve tüm İslam coğrafyasının abisi ‘Ümmetin Yüreği’ Şehit Bahattin Yıldız, Necip Fazıl Kısakürek, Cemil Meriç, Nurettin Topçu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu ve Erdem Bayazıt gibi gençliğin hafızalarında unutulmaz izleri olan şahsiyetlerin tanıtılması, nefessiz izlendi ve önemli notlar alındı.

Kampımızın merkezinde “okuma” olunca yoğun bir okuma süreci de gençlerin hafızalarında en önemli yeri alıyordu. Bu arada gençler için güzel bir sürpriz vardı. Gençlerimiz kamp boyunca okudukları Nazife Şişman Hanımefendi ile Mart ayında kahvaltı yapıp okumalarını değerlendirecekleri “Yazar Buluşmaları” organizasyonunun da doğal katılımcıları oldular.

Yoğun okuma sürecinin akşamında genç kızlarımız, el sanatları, ebru, mangal’a, satranç ve film etkinlikleri ile takım ruhu ve ekip halinde olmayı da yarışmayı da heyecan dolu yüreklerle yaşadılar.

Kampımızın diğer önemli etkinliklerinden biri de kuşkusuz akademisyenlerimizin, hem gençlerimize hem de Manisa Halkına verdikleri değerli konferanslarıydı. Prof. Dr. Mustafa ÖZzel hocamız ‘Medeniyet Tasavvurumuz’ üzerine, Yrd. Doç. Dr. Ramazan Haykıran da ‘Geçmişten Gelen Kimlik; Tarihimiz ve Biz’ konusunda bilgi dünyamızın zenginleşmesine büyük katkı sağladı.

Manisa, şehzadeler şehri, her sokakta her mahallede tarihin bir dönemine şahitlik etmiş, birbirinden önemli eserleri barındıran, bağrından kahraman şehzadeleri çıkaran önemli bir şehir. Tabi ki bu şehrin tarihsel dokusuna şahitlik etmemek olmazdı. Mevlevihane, Ağlayan Kaya, Muradiye Camii, Sultan Camii ve Külliyesi ve bir çok tarihi esere yaptığımız seyahat, ülkemizin doğal güzellikleri içerisinde şüphesiz en önemli yerlerinden biri olan Spil dağı ile zirveye çıktı.

 

Ahmet Gülcan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 10:58
banner12
YORUM EKLE

banner19