Gençlere kitap okumayı sevdirelim

'Gençlerle Başbaşa’ programının konuğu Cengizhan Orakçı idi.

Gençlere kitap okumayı sevdirelim

TYB İstanbul Şubesi'nin yeni dönemde başladığı etkinliklerden olan ‘Gençlerle Başbaşa’ programının konuğu Cengizhan Orakçı, gençlere okumanın önemini anlattı. 'Okumaktan Mana Ne’ konulu söyleşide konuşan Orakçı, okuma eyleminin önemli olduğunu, bizi iyiye, güzele götürmesi gerektiğini kaydederek, faydasız bir eğitimin, okumanın çok sağlıklı okuma olmayacağını dile getirerek şöyle konuştu: "Okuma eylemi sonunda bizi Allah’a götürmeli. Eğer bizi Allah’a götürmüyorsa, Allah’la olan irtibatımıza imkan vermiyorsa faydasızdır. Gençlerin okuyacağı kitapları bulma noktasında sıkıntıları var. Bizler okuma noktasında sıkıntı çeken gençlerimize bu konuda yardımcı olmak ödevindeyiz. Bu tür etkinliklerin bir amacı da budur. Gençleri okumaları gereken kitaplarla, dergilerle buluşturmalıyız."

Dilin de önemli olduğunu kaydeden şair Cengizhan Orakçı, gençlerimizin dilimizi de çok iyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Gençlerin gerek dilimizi öğrenmek gerekse iyi okumalar yapabilmesi için her şeyden önce okumayı ve öğrenmeyi sevmeleri gerektiğini ifade ederek ‘kitap okumayı sevdirelim ki, gençler bu işin güzelliğini kavrayabilsinler’ dedi.

Peygamber Efendimizin ‘Yarabbi, kainat konusunda hayretimi artır’ mealindeki hadisini nakleden Orakçı, "her şey bizi nasılsa Allah’a götürecektir, dolayısıyla bizim hayretimiz de bizim Allah’a gideceğimiz yol üzerindedir, hayretlerimiz bizi Allah’a götürecektir" dedi.

Geçmişi, geçmişin tercihlerini ve tarihi de okumadan bugünü gereği gibi anlayamayacağımızı ifade eden Orakçı, "geçmişimizi, tarihimizi, kaynaklarımızı, klasiklerimizi mutlaka okumalıyız ki bugünü daha iyi anlayabilelim" dedi.

İnsanları okumalıyız derken önce insanın okumayı bilmesi gerektiğini söyleyen Cengizhan Orakçı, "insanı okumak güzel konuşan insanları bulup onlardan yararlanarak olur; güzel konuşan bir insanı, hitabetiyle insanları çok etkileyen birisini dinlediğimiz zaman binlerce kitap okumuş gibi oluruz" diyerek, okumak kadar, güzel konuşan, güzel anlatan insanları dinlemenin de gençler için çok önemli olacağını söyledi.

 

Şeyma Tuğçe haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 11:14
YORUM EKLE

banner19