Gençler dergilerini anlattı

Dergi Buluşmaları’nın ilk konukları Ayasofya, İmge ve Fosforlu Elma dergileriydi.

Gençler dergilerini anlattı

TYB İstanbul Şubesi’nin düzenlediği ’Dergilerin Gençleri, Gençlerin dergileri’ başlıklı Dergi Buluşmaları’nın ilk konukları Ayasofya, İmge ve Fosforlu Elma dergileriydi. Ayasofya dergisinden Recep Terler, İmge dergisinden Burak Koç ve Fosforlu Elma dergisinden A.Enes Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı paneli Hayrettin Taylan yönetti. Dergilerinin çıkış macerasını anlatan genç dergiciler, dertleri olduğu için dergi çıkardıkları ortak noktasında buluştular.

Ayasofya dergisinden Recep Terler, Ayasofya’yı önemsediklerini, bunu dert edindikleri için derginin ismini de Ayasofya koyduklarını kaydederek, dergide Ayasofya’nın önemini anlatmaya devam edeceklerini söyledi. Necip Fazıl, Osman Yüksel Serdengeçti gibi bir çok yazar ve fikir adamının bu davayı önemsediklerini ve bunun için mücadele ettiklerini söyleyen Terler, “Ayasofya hepimizin derdidir, hepimiz bunu dert edinmeli ve çalışmalıyız” dedi.

Fosforlu Elma dergisinden A.Enes Aydın gençlerin kendilerini ifade etmede bazı sorunları olduğunu, bu manada çıkan dergilerin önemli çabaları olduğunu ifade ederek, “kültür ortamının gelişmesi açısından dergilerin büyük katkısı olduğunu da belirtmek durumundayız” dedi.Dergi ile yazı hayatının içinde olmayı düşündüklerini ve kendilerini bu konuda yetiştirmek istediklerini kaydeden Aydın, edebiyatı seven genç arkadaşların, genç dergilerin etrafında bütünleşmelerinin hem dergiler hem de kendileri açısından önemli olduğuna inandıklarını söyledi.

İmge dergisinden Burak Koç, edebi dergilerin genç edebiyatseverlerin yetişmesi bağlamında çok önemli görev ifa ettiklerine inandığını ifade ederek, “hakikatin gençlere gençler tarafından bildirilmesini kendimize gaye edindiğimiz için, böyle bir derdimiz olduğu için dergi çıkarıyoruz” dedi. Dergi yolculuğunun zorlu fakat zevkli, heyecan verici olduğunu kaydeden Koç, dergilerin gençleri eğitmesinin önemini kavradıklarını da söyledi.

Panelin yöneticisi Hayrettin Taylan, TYB İstanbul Şubesi'nin Dergi Buluşmaları ile çok faydalı bir etkinlik yaptığını, genç dergicilerin burada toplanarak kendi meselelerini, edebiyatın meselelerini konuşabileceklerini kaydederek, “dergi de çıkarsanız okumaktan asla vazgeçmemelisiniz” dedi. Büyük sanatkarların, yazarların sürekli ve çok okuduklarını belirten Taylan, edebiyat yolculuğunun, dergi serüveninin zor olduğunu ama çok da zevkli, heyecan verici olduğunu ifade ederek, “iyi ki dert sahibisiniz, iyi ki dergiler çıkıyor” dedi.Gençlerin önünde duran büyük dergileri ve yazarları, şairleri mutlaka okuyup takip etmelerinin önemine işaret eden Taylan, “edebi gelişmenin yazmadan çok okumanın etkisine bağlı olduğu unutulmamalı” dedi. Dergilerin heyecanına ortak olmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, Dergi Buluşmaları’nın 15 günde bir tekrarlanacağı müjdesini verdi. Program süresince dinleyiciler de dergilerle ilgili görüşleriyle panele iştirak ettiler, dergi ile tanışmaları konusunda yaşadıklarını anlattılar.

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2015 Pazartesi 10:41 Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2015, 10:41
banner25
YORUM EKLE

banner26