Gençler Boğaz'da kardeşlik için buluştu

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Merkez Gençlik Kolları'nın Üsküdar Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği Boğaz Gezisi’nde, Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Nasuhi Bayrakçı, Kardeşlik ve İletişim konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Gençler Boğaz'da kardeşlik için buluştu

TDED Genel Merkez Gençlik Kolları gençleri farklı mekânlarda, öz değerlerimize ilişkin söyleşilerde bir araya getirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Üsküdar’ın kültür sanat gemisi Valide Sultan’da bir araya gelen gençler, kardeşlik, iletişim ve tanışmaya dair Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Nasuhi Bayrakçı tarafından gerçekleştirilen söyleşiyi ilgiyle takip ettiler. Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Şamlıer, bir selamlama konuşması yaparak gençleri güzellik ve iyilik inşasında bir arada görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Gençlik Kolları Komisyonu Üyesi ve Zıraat Katılım Eğitim Müdürü Köksal Sarıca da gençlere dair yeni içeriklerin paylaşıldığı birçok program gerçekleştireceklerini belirtti. Konuşmaları sonuna kadar takip eden 200 kadar genç, sonbaharın son günlerinde Boğaz’ın keyfini çıkarttı.  

 


KARDEŞLİĞİN TEMELLERİ

 

Yaradılış esaslarından yola çıkarak tanışmanın Allah’ın emri olduğunu vurgulayan Ahmet Nasuhİ Bayrakçı, bu çerçevede iletişim kurmanın bir ibadet sayıldığını ifade etti. İlam kardeşliğinin dikkat çektiği beş unsuru sıralayan Bayrakçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İslam kardeşliği son derece önemlidir. İslam kardeşliğinde yasak olan beş unsur vardır. Bunlardan ilki ‘ırkçılık’tır. Irkı ile, rengi ile, asaleti ile övünen, Âdem Aleyhisselam’dan yaradılış itibariyle kendini üstün gören Şeytan’a intisab etmiş demektir. Takva dışındaki bir şeyi övgü vesilesi yapan Şeytan’ın adamıdır. ‘İyilikte ve hayırda yardımlaşın’ buyuruyor Allah. İslam kardeşliği ikinci olarak ‘farklılıklarımızın yok edilmesi’ni yasaklamıştır. Farklılığımız zenginliğimizdir. DNA’larımız, göz renklerimiz, simalarımız, memleketlerimiz, kan gruplarımız farklıdır. Onun için ihtilafımız Hakk’a ve hakikate bizi götürüyorsa rahmettir. İihtilafları rahmet bilerek kardeşliğimizi muhafaza etmek en güzelidir. İslam kardeşliği üçüncü olarak ‘Tahhakküm’ü reddeder. Kimsenin kimseden üstünlüğü olmadığından tahakküm edemez. Sadece Hakk’ı teklif eder ve yaşayarak tebliğ ederiz. İslam kardeşliği dördüncü olarak ‘zulmü’ reddeder. Zalimlere azıcık da olsa meyletmemiz yasaklanmıştır. Beşinci olarak da ‘nefret ve öfke’yi reddeder. Gayret edersek kardeşliğimiz bu çerçevede zenginleşecektir.”

 

TDED Genel Merkez Gençlik Kolları Ahmet Nasuhi Bayrakçı’nın başkanlığında faaliyetlerine devam edecek. TDED Genel Merkez / Eyüpsultan’da gerçekleşen “Eyüp Sultan Buluşmaları”, gençleri bir araya getirerek merak ettikleri konulara eğilen başlıklar altında gerçekleşen söyleşilere ev sahipliği yapıyor.

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2021 Pazartesi 14:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26