Genç Türkologlar Sempozyumu Kırgızistan'da yapıldı

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin organizasyonu ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın desteğiyle 24-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Genç Türkologlar Sempozyumu’nun altıncısı Kırgızistan'da yapıldı.

Genç Türkologlar Sempozyumu Kırgızistan'da yapıldı

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin organizasyonu ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın desteğiyle 24-26 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Genç Türkologlar Sempozyumu’nun altıncısı Kırgız Türkolog Ord. Prof. Dr. Bübüyna Oruzbayeva’ya ithaf edildi.

Sempozyumun açılışında konuşan Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Balcı, “Türk kelimesi ilerlemeyi, başını verse de değerlerini çiğnetmemeyi ifade eder ve Türkler gittikleri her yere huzur, barış ve mutluluk götürmüştür” dedi. Ayrıca Türklerin göçebe değil, hareketli bir millet olduğuna vurgu yaptı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş da yaptığı konuşmada, “Çok değil 30 yıl önce, bu diyarlar bizim için Kaf Dağı’nın ardı gibi hayal ülkeleriydi. Şimdi ise birbirimizle görüşme, tanışma, konuşma, kaynaşma fırsatlarımız var. Bu nedenle daha sık bir araya gelip birlik olmanın, dirlik içinde yaşamanın yolunu aramalıyız. ” dedi. Prof. Dr. Karataş, Yunus Emre’nin “Gelin tanşık edelim/ İşi kolay tutalım/ Sevelim sevilelim/ Dünya kimseye kalmaz” dizelerini hatırlatarak “tanşık etmek” fiilinin ‘danışmak’ anlamına geldiğini, bu türden toplantıların bir istişare fırsatı doğurduğunu belirtti. Bir kültür kurumu olarak bu tür bilimsel çalışmalara her zaman destek olmaya hazır olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Turan Karataş, açılış oturumunda ise günümüzde Türkoloji araştırmaları yapacak genç bilim insanlarının önemli Türk lehçelerinin yanı sıra İngilizce, Rusça veya Arapça gibi dünyada yaygın olarak kullanılan dillerden en az birini öğrenmenin gerekliliğine dikkati çekti. Hızla değişen dünyada bilimsel gelişmelere, yeniliklere açık olmadan, yeni yöntemleri bilmeden özgün araştırmalar yapılamayacağını söyleyen Prof. Dr. Karataş, Türkoloji araştırmalarının son dönemlerde yerinde saydığına, yapılan çalışmaların birbirini tekrarladığına vurgu yaptı. “Edebiyat araştırmaları artık Köprülü’nün ilerisine geçmelidir. Alanın terimleri öğrenilmeden sahaya adım atılamaz. Ayrıca hiç değilse 100 Türk romanı, 100 Türk şairi ve en az bir mürettep divan okunup bitirilmelidir Türkoloji araştırmacısı olmak için.” dedi.

Toplantının onur konuğu olan Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Türk kelimesinin tüm Türk Dünyası’nı ifade ettiğini belirterek ‘bunu Türkoloji kelimesinde de görüyoruz’ dedi. Kaşgarlı Mahmut’un ‘Türkler 20 kabiledir’ sözüne vurgu yaptı.

Açılış oturumunun ardından bildirilerin sunumuna geçildi. Bilgi Şöleninde 36’sı Kırgızistan’dan olmak üzere Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Hindistan gibi birçok ülkeden kabul edilen 41 bildiri ile birlikte toplam 77 bildirinin sunumu yapıldı. Ağırlıklı olarak dil üzerine yazılan bildirilerin sunulduğu 2 günün sonunda kapanış oturumu yapıldı. Ardından sonuç bildirisi ile birlikte alınan kararlar okundu.

Kapanış oturumunda konuşma yapan Prof. Dr. Turan Karataş güzel tanışmalara ve eski arkadaşlarla buluşmaya vesile olan sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür etti. Sempozyumun daha etkili olması açısından sunumların mutlaka görsel malzemelerle desteklenmesi gerektiğini söyledi.

24-26 Nisan 2014 tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirilen VI. Uluslararası Genç Türkologlar Sempozyumu’nda sonunda, Uluslararası Genç Türkologlar Sempozyumu’nun daha da geliştirilmesi ve hazırlık ilişkilerinin daha iyi yürütülmesi amacıyla iki senede bir yapılmasına; Türkoloji alanında gayret gösteren öğrenciler için Bilimsel Araştırma Merkezi’nin Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi bünyesinde kurulmasına; VI. Uluslararası Genç Türkologlar Sempozyumu bildirilerinin kitabının yayımlanmasına karar verildi.

 

Mine Karaoğlan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 17:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26