Genç Okur'dan Osmanlı Türkçesi dosyası

Genç Okur dergisinin Eylül 2015 tarihli 24. sayısı çıktı.

Genç Okur'dan Osmanlı Türkçesi dosyası

Genç Okur dergisinin Eylül 2015 tarihli 24. sayısı çıktı. Dosya konusunda bu ay, asırlarca kültürümüzün taşıyıcısı olmuş; Harf İnkılabından sonra da unutulmaya yüz tutmuş ‘Osmanlı Türkçesi’ enine boyuna ele alınıyor.

Dosyada, “Düşüncenin anahtarı dildir. Dilimizi ne kadar tanırsak, öğrenirsek o kadar sağlam ve güzel düşünürüz.” diyen Ali Sözer, Osmanlı’daki ilmin, adaletin, kahramanlığın, edebiyatın ve sanatın gerçek anlamda dil üzerinden anlaşılabileceğine dikkat çekiyor.

Derginin sevilen karakterlerinden İhtimâlcan, Osmanlı Türkçesi öğrenirken başından geçen tatlı olayları keyifli bir üslupla okura sunuyor. Hikâyenin hangi ihtimâlle biteceğine ise yine okurlar karar veriyor.

Müslümanca Yaşamak bölümünde Müzeyyen Cihangir, iletişimde sözün önemine vurgu yaparken, “Konuştukça Kazandıran Tarife”yi okura açıklıyor.

Ahlâk bölümünde M. Fatih Çakır, “Hikmet Sahibi İnsanların 7 Ayırıcı Özelliği”ni yazarken okurları kendi süper güçlerinin farkında olmaya davet ediyor.

Çözülemeyen sorunların çözüme kavuştuğu Çözüm Masası bölümünde bu ay, “Ailem bana değer vermiyor!” diyen okurun bu sorununa Psk. Dan. Sare Yazmalar çözüm önerileri sunuyor.

Bütün dedektiflik klişeleri tersyüz oluyor. Çünkü bu ay derginin saflarına yeni bir karakter katılıyor: Dedektif Hüsnü Zan. Çözümü hiç de kolay olmayan olaylar hüsnü zan yapılarak nasıl çözülecek?

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2015, 10:30
banner12
YORUM EKLE

banner19