Genç İstikbal'in Mayıs sayısı çıktı

Genç İstikbal dergisinin Mayıs sayısı dosya konusunda doğunun ve batının iki güzel şehrinin kutlu fetihleri ele alınıyor.

Genç İstikbal'in Mayıs sayısı çıktı

Genç İstikbal dergisinin Mayıs sayısı çıktı.

Dergi mb’nin “Uhuvet Ayrı Bir Şey Tabi Canım!” adlı çıkar ilişkilerine dayalı alışverişleri, bunun için insanların başka kisvelerin altına girdikleri, kutsal değerlerin bile hiçe sayıldığı, insanın bencil, çıkarcı servet biriktiren ve bu uğurda her şeyi mübah görmesini anlatan eleştirel bir yazıyla karşılıyor okuru.

Dosya konusunda bu ay doğunun ve batının iki güzel şehrinin kutlu fetihleri ele alınıyor. İslam için önemli iki şehir. İstanbul ve Diyarbakır. Ömer Salman “fetih mi, savaş mı?” adlı yazısıyla fetih ve işgal kavramları üzerinde duruyor. “Çünkü kavramlar, yaşanmışlıklarla oluştuğu gibi yaşanacakları yönlendirmek için önceden oluşturulur, yani hayatımız inandığımız değerler, anlamlandırdığımız kavramlar üzerinden yaşanır” diyerek kavramların ne derece önemli olduğuna vurgu yapıyor.

İlk önce Mardin Artuklu Üniversitesinden Doç. Dr. İbrahim Özcoşar ile Diyarbakır’ın fethi hakkında yapılan röportajda çok önemli konulara değiniliyor. “Toplumsal hafızanın oluşturulmasında yaptıklarımız 'atalarımızın' yaptıklarıyla veya altın çağlarla övünen bir unsura dönüştürülmüş gibi. Eğer toplumsal hafızanın, bugüne ve geleceğe dair pratik yansımaları yoksa hikâyeden farkı kalmaz. Bu yüzden her çalışmamızda insanların kalbiyle iman arasındaki engelleri kaldırmak için daha fazla çaba göstermek, fethi anlamanın ve yeniden fethetmenin en kısa yolu” diyerek fetih ruhunun nasıl oluşması gerektiğine değiniyor Doç. Dr. İbrahim Özcoşar.

Hasan Alökmen “unutmayalım ki kendini bilmeyen, rabbini tanımayan, kendi içinde mücadele vermeyen insan içerisinde sahip olamadığı bir şey dışında da sahip olamaz” diyerek ilk önce kendi “ben”imizi fethetmemiz gerektiğini, böylelikle zafer kazanan bir fatih olabileceğimizi anlatıyor.

Bir diğer büyük fetih olan İstanbul’un fethi, romanları birçok dile çevrilmiş olan tarihi roman yazarı Okay Tiryakioğlu ile yapılan keyifli röportajda detaylı bir şekilde işleniyor.

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, kendisiyle gerçekleştirilen röportajda yeni bir dünyanın kurulabilmesi, güzel yarınların olabilmesi için yeniden fetih ruhuna ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Ahmet Avcı bu ay başlayan “sınır tanımayan notalar” adlı müzik sayfasında Erkan Oğur'un “karşıdan görünen yayla ne güzel yayla” adlı türküsünün hikâyesini işliyor.

Coğrafya bölümünde Lütfullah Tarhan bu ay Türkmenistan’ı anlatıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 13:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26