Genç Adam bayramı anlatıyor

Genç Adam dergisi 2. sayısında bayramı ele alarak okuyucularını Asrı Saadet’teki bayramlara götürüyor.

Genç Adam bayramı anlatıyor

Genç Adam dergisi 2. sayısı ile karşımıza çıktı. Birinci sayısında işlediği fetih konusuyla gençlerin gündemlerinde yer almıştı. Fetih konusuna yaklaşımlarıyla bizleri heyecanlandırmış ve ikinci sayısını dört gözle beklettirmişti. İkinci sayının elimize geçmesiyle birlikte dört gözle beklemekte ne kadar haklı olduğumuzu görmüş olduk.

Bizlerin beklentisini karşılayan bu sayıda nelerin, kimlerin olduğunu açıklamaya çalışalım. Bu sayısında bayramı ele almış. Nureddin Soyak hoca iki bayram başlığı altında ayet ve hadisi şeriflerin ışığı altında, Asrı Saadet’teki bayramlara gittik, Yahudilerin Hz. Ömer (r.a)’e  ‘Siz bir ayet okuyorsunuz ki şayet bize inseydi o günü bayram ittihaz eder (her yıl kutlardık) dediğini öğrendik. Yahudi’nin o sizin okuduğunuz dediği ayetin maide suresi 3. ayet olduğunu öğrenip, nasıl bir kitaba iman ettiğimizin tadını bir kez daha çıkarttık.

Bilal İnal’ın yazısını okuduğumuzda da batı ile aramızdaki bakış açısı farklarını gördük. Onların tatil anlayışlarıyla bizim bayramlarımızın kıyaslanamayacak kadar farklar olduğunu görüyoruz. Yazıdan bir cümle alalım fikir vermesi bakımından: Bayramlar yaşam dinamizmi içerisinde bir ibadettir diğer ibadetlerimiz gibi. Batıl eğlenceler yaşamdan kaçacak bir parçadır diğer parçalar gibi…

Asrı saadette bayram başlıklı yazıda da Efendimiz’in (sav) bayram günleri neler yaptığını görüyor kendimize örnekler alıyoruz.

Abdullah Büyük hocayla yapılan çok güzel bir röportaj var. Abdullah hocanın tavsiyelerine kulak verip o akıcı üslubuyla mest olmamak elde değil. Bayram deyince genç adam ne hissetmeli? Bayram nasıl değerlendirilmeli? gibi soruların cevapları da yazıda derinlemesine ele alınmış.

Ülkelerde Bayramlar sayfasında Myanmar, Doğu Türkistan, Kırgızistan, Senegal deki bayramların nasıl yaşandığını neler hissedildiğini öğreniyor kardeşlerimizle muhabbetimizi artırıyoruz.

Genç Adam dergisinin diğer sayfalarında ise El Aziz ismi şerifiyle dua bölümü var. Bu dua okunup geçilesi değil sıkça tekrar edilmesi gereken dualardan.Duanın bir cümlesine birlikte amin diyelim: Ey izzet sahibi Allah’ım ben Müslümanlardanım deyip de izzeti başka yerlerde aratma.

Mikail Usta’nın yazısında niyetin önemini görüyor, başlıktaki gibi yeniden birçok şeye niyetleniyoruz.

Kitap tanıtım sayfasında bu ay Ğaşiye suresi tanıtılmış. Bizlerde Ğaşiye suresiyle tanışıp kendimizi ona göre çeki düzen etmeye çalışıyoruz.

Mehmet Erturan: İslam tarihinde büyük bir yer tutan İmam Buhari ve İmam rabbaniyi anlatmış.

Şahsiyetimizi hitap eden sayfada bu ay Cihad Baykara kardeşliği ele alıyor.

Genç adama bayramlık tavsiyeler başlığı altında bizlere hedefler koyuyor, hayatı mümince yaşamanın lezzetine erişebilme kısa yollarını öğretiyor. Bizleri heyecanlandıran bir tavsiye: Ümmetin bir araya gelerek bayramlaşacağı  günlerin ümidiyle yaşa.

Ramazan Bayramını geride bıraktık. Biz Genç Adam dergisine bayramdan önce ulaşabildiğimiz için bayramımızı Ah o eski bayramlar!” sözünü söylemeden, diğer yıllarda ise bu sözü söyleyecek nitelikte bir bayram geçirdiğimize inanıyoruz. Sizler de önümüzdeki Kurban ve ömrünüz boyunca yaşayacağınız bayramlar için kılavuzluk edebilecek bu sayıyı kaçırmamalısınız.

irtibat tel 03842136543

 

Mustafa Akça haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 00:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
rabia esma mursi
rabia esma mursi - 6 yıl Önce

Genç Adam diye bir isimini çok beğendim. Annatıldığına göre içerikte güzel bana düşen yolunuz açık olsun demek olacak...

banner19

banner13