Gen teknolojisi tehlikeli mi?

9 Mart Cuma günü Abdurrahman Dilipak güçlü ve bir o kadar da tehlikeli olan gen teknolojisi ile ilgili konuşacak.

Gen teknolojisi tehlikeli mi?

9 Mart Cuma günü saat 19.30’da Abdurrahman Dilipak güçlü ve bir o kadar da tehlikeli olan gen teknolojisi ile ilgili konuşacak.

Zaman içinde insan hayvan karışımı, biyonik robot türü yeni canlılar üretilebilir mi? Ya da insanların yedek organizmaları başka canlılar üzerinde üretilebilir mi? Gen Projesi sayesinde yapılacak ilaçlar, kimya ve ilaç sanayi uzmanlarına, alzheimerden astıma, kalp hastalıklarından vereme kadar her türlü hastalığı tedavi olanağı sağlayacak. Güçlü ve bir o kadar da tehlikeli. Genetik bilimi dünya çapında ne kadar işler durumda? Ne gibi alanlarda kullanılıyor ve yakın gelecekte ne gibi gelişmeler bekleniyor? Bilimsel olarak mümkün olan, hayatın kozmik odasına yapılan bu müdahale hukuki, ahlaki, dini açıdan nasıl bir tartışma başlatacak?

1996’ da ilk memeli hayvan Dolly kopyalandı. 1998’de Kore’de insan kolonuna ait hücre bölünmesi sağlandı. Ardından çalışma yasaklanarak durduruldu. İnsan kopyalama yasak olsa da Dr. Richard Seed gibi kendini bu isteğe vakfetmiş isimler de bulunuyor. Bilim ve toplum geleceğin gen teknolojisine hazır mı? Her canlı organizma yaşam süresince genetik koduna itaat ediyor. Hücre çekirdeğinde yatan bu devasa bilgi kaynağı üzerinde süren araştırmalarla, bilim insanları yaradılışın anahtarına ulaşmaya çalışıyor. Peki tüm bu kodlar çözümlendiğinde bilim adamları tehlikeli bir oyuncağa mı kavuşmuş olacak? Genetik anneniz, biyolojik anneniz, tamamlayıcı anneniz, taşıyıcı anneniz olsun ister misiniz?

Yer: Zeytinburnu Kültür Ve Sanat Merkezi

 

Fatma Ünal haber verdi

Yayın Tarihi: 07 Mart 2012 Çarşamba 20:48 Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2012, 19:58
banner25
YORUM EKLE

banner26