Gelibolu Yarımadası'nda bulunan tarihi eserler laboratuvarda inceleniyor

Gelibolu Yarımadası'nda yapılan çalışmalarda ele geçirilen savaş kalıntıları ve tarihi eserler, laboratuvarda koruma altına alınıp gelecek kuşaklara aktarılmak için inceleniyor.

Gelibolu Yarımadası'nda bulunan tarihi eserler laboratuvarda inceleniyor

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı tarihi Gelibolu Yarımadası'nda gerçekleştirilen restorasyon ve yenileme çalışmalarında bulunan savaş kalıntıları ve tarihi eserler, oluşturulan laboratuvarda incelenip, koruma altına alınıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, tarihi alanın dünyanın en büyük açık hava müzesi olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Bu kapsamda alan içindeki restorasyon çalışmalarının sürdüğünü, kalelerden anıtlara kadar birçok farklı noktada yenileme ve bakım işlemlerinin yapıldığını belirten Kaşdemir, süreç içinde ele geçirilen tarihi eser ve savaş kalıntılarının ise kendileri için önem arz ettiğini anlattı.

Top mermisi, kılıç, silah...

Kaşdemir, eserleri "ecdat mirası" olarak nitelendirdiklerini ve bu önem ile koruma altında tutarak gelecek kuşaklara aktarma niyetinde olduklarına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Gerek kale restorasyonlarında gerek diğer çalışmalarımız esnasında Çanakkale Savaşları sırasında bugüne erişmiş birtakım savaş malzemeleri buluyoruz. Top mermisi, kılıç, silah gibi. Tabii bunlar bizim için çok kıymetli malzemeler. Biz de bu malzemeleri hemen koruma altına alıyoruz. Konservasyonlarını yapıyoruz. Tarihi Alan Başkanlığımızın çok iyi bir laboratuvarı var. Her kurumda olmayan bir laboratuvarımız var. Çok da iyi işler yapıyor. Dolayısıyla bu müstesna toprakların altından gün yüzüne çıkan o tarihi malzemeleri, o kıymetli emanetleri hemen gözümüz gibi koruyarak, uygun yerlerde sergilemeye başlıyoruz."

Kaşdemir, tarihi alanla ilgili en önemli hedeflerinin bölgeyi dünyanın en büyük açık hava müzesi haline getirmek olduğunu söyledi.

Dünyanın en iyi korunmuş tarihi alanı

Yarımadanın en kısa sürede bu özelliğe kavuşacağına inandıklarını belirten Kaşdemir,  "Dünyanın en iyi korunmuş tarihi alanı da burası. Buradaki gerek tarihi geçmiş, gerek coğrafi konum gerek bugüne kadar ki korunma şekli ve gerek şu andaki Tarihi Alan Başkanlığımızın yaptığı çalışmalar burasını bir açık hava müzesi olma yolunda ilerletiyor" dedi.

Bölgenin "gazi mekan" olduğunu vurgulayan Kaşdemir, şunları söyledi:

"Savaşlara, o büyük olaya tanıklık etmiş mekanlar, tabyalar, siperler, kaleler var. Bunların hepsi ecdat yadigarı. Dolayısıyla bu boğazın muhafızlığını yapan İstanbul’un, payitahtın muhafızlığını yapan o mekanları ecdadın bize miras bıraktığı o mekanları hepsini derleyip, toparlayıp ayağa kaldırıyoruz." 

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarında görevli Restoratör Emin Murat Özdemir ise burada önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

"Laboratuvarımızın malzeme parkuru genişliyor"

Laboratuvarın kurulduğundan bu yana başkanlık envanterinde yer alan ve sürmekte olan kazılarda çıkan eserlerin restorasyon ve konservasyonları yaptıklarını belirten Özdemir, "Her geçen gün laboratuvarımızın ekipman ve malzeme parkuru genişliyor. Müdahale alanımız da bu anlamda daha da büyüyor. Kağıt, ahşap, demir, bronz, cam gibi pek çok malzeme türüne müdahale edebiliyoruz. Amacımız şehitlerimizin anılarını gelecek nesillere aktarabilmek" dedi.

Emir Murat Özdemir, envanterde 65 bin civarında etüt malzemesi bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu: 

"Laboratuvara gelen eserler burada işlem gördükten sonra depolara ya da sergi alanlarına gidiyor. Tarihi alanda her geçen gün yeni savaş dönemi kalıntıları çıkıyor. Bizim vatandaşlardan isteğimiz bu eserlerin başkanlığımıza getirilerek teslim edilmesi. Anca bu sayede bunlar yeniden görülebilir, yeni nesillere aktarılabilir olur. Biz bunların hurdacılarda demir olarak satılıp, eritilip, yok edilmesini istemiyoruz. Vatandaşlarımız lütfen bu eserlere duyarlılıkla yaklaşsınlar ve bize getirsinler."

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 08 Temmuz 2019 Pazartesi 01:00
YORUM EKLE

banner19

banner36