banner17

Geleneksel sanatlarda 'Geleceğin Ustaları' ödüllendirildi

“Geleceğin Ustaları IV Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması”nda derece alan eser sahiplerine ödülleri 4 Şubat Cumartesi günü verildi.

Geleneksel sanatlarda 'Geleceğin Ustaları' ödüllendirildi

Albayrak Holding sponsorluğunda Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen “Geleceğin Ustaları IV Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması”nda derece alan eser sahiplerine ödülleri 4 Şubat Cumartesi günü verildi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Albayrak Medya yönetim kurulu üyesi Mesut Albayrak, Albayrak Medya Digital genel müdürü Ömer Karaca, Hikmet Barutçugil ve Ali Toy gibi isimlerin de katılımıyla Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreni öncesi yarışmaya katılan eserlerden oluşan bir sergi açıldı. Dereceye giren eserlerin de yer aldığı sergi 11 Şubat’a kadar görülebilecek.

Ödül töreninde konuşan Hikmet Barutçugil, Ebru sanatında 44 yılı geride bıraktığını, sanatına başladığı yıllarda çok yadırgandığını söyledi. Barutçugil, “O günlerden bu günlere gelebileceğimizi hayal bile edemezdik. Bu imkânı sağlayan değerli belediye başkanımıza ve Albayrak Holding’in yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. Bu tip şeylerin artması çok sevindirici. Yakın tarihimizde öz kültürümüzden bilinçli olarak uzaklaştırıldık. Bu ülkede şuur kaybettirme politikaları uygulandı. Ama güneş balçıkla sıvanmıyor; bu sanatlar tekrar neşvü neva buldu. Bu yarışma geleneksel sanatlarımız için çok önemli. İlerisi için de çok güzel planlar olduğunu öğrendik. Daha geniş kapsamlı sergileri göreceğimizi de umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın ise “İstanbul'da kültür adına en önemli hedefimiz insan kalitesi” dedi. Apaydın sözlerine şöyle devam etti: “Sanat tek başına sanat değildir. Sanatçılar kendisini, ailesini, çevresini mutlaka şehir kültürü ve kalite anlamında çok olumlu etkileyen insanlardır. Amatörden profesyonele tüm sanatçıların mutlaka desteklenmesi gerekir. Bu manada yarışmaların son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Toplam ödülün 120 bin lira olduğu söylendi. Çok önemli bir yüktür sanata böyle bir bütçe ayırmak. Albayrak Grubu'na çok teşekkür ederiz.”

İstanbul'da kültür müdürü olarak 39 ilçeyi gezdiğini, takip ettiğini belirten Apaydın, “İstanbul'daki en önemli kültür vadilerinden bir tanesi Zeytinburnu. İlk günden bu güne kadar kültür adına müthiş işler çıkarıyor. Eğer İstanbul ve insanlarımız olumlu manada değişiyor ve dönüşüyorsa bunda başkan Murat Aydın ve ekibinin çok büyük payı vardır.” dedi.

Gelecek kültür ve sanatta

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da Geleceğin Ustaları yarışmasının dördüncüsünü gerçekleştirdiklerini ifade ederek Albayrak ailesine yıllardır verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti. Başkan Aydın, “Arzu ediyoruz ki bu proje daha da gelişsin. Daha bir anlam kazansın. Güçlü hale gelmesi de ödüller üzerinde çalışmakla, yapmakla ilgilidir diye düşünüyorum. Yurtiçi ve yurtdışından ciddi anlamda katılım var ama sayının daha da artmasını, Belediyemizin bir koleksiyon oluşturmasını da arzu ediyorum. Dolayısıyla dereceye giren eserler belediyede kalabilir diye de düşünüyoruz. Bu işin böyle olabilmesi için ödülün de mutlaka bir anlam ifade edecek düzeye gelmesi lâzım. Toplam ödül 120 bin lira olarak açıklanmıştı. Konseptte yapılacak değişiklikle bu miktar 500 bin liraya kadar çıkabilir.” şeklinde konuştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, kültür sanat konusundaki yaklaşımını da şu sözlerle ifade etti: “Gelecek kültür ve sanatta. Hepsi bitecek ama bunlar kalacak. Geçmişten geleceğe iz bırakmak isteyenlerin kültür sanata mutlaka önem vermesi gerekiyor. Biz kurum olarak belediyeciliği klasik belediyecilik hizmetlerinden ibaret görmüyoruz. Kültür ve sosyal alanda da belediyecilik yapılabileceğini göstermekle ilgili bir yola girdik. Büyük ölçüde bunda başarılı olduğumuza inanıyorum. Zeytinburnu halkı destek verdi.

Gerçekten anlamlı işler yaptığımıza inanıyorum çünkü kültür ve sanat alanında yapılan işler kalıcı olan işlerdir. Kültür ve sanata yapılan yatırımlar inanıyorum ki değerlerimizin geleceğe aktarılmasıdır. Ayyıldızlı bayrağımızın gökkubbenin altında kıyamete kadar dalgalanmasına katkı vermektir ve bu yolda çalışıyoruz.”

Konuşmaların ardından eser sahiplerine ödülleri takdim edildi. Ana teması “merhamet” olarak belirlenen yarışmaya hüsn-i hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, cilt, kat’ı, kalem işi dallarında toplam 191 eser katıldı. Doç. Dr. Süleyman Berk başkanlığında alanında uzman 39 isimden oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda her sanat dalı için birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülleri verildi. Her branştan beş eser sergilemeye uygun görüldü. Dereceye giren sanatçılara toplam ödül 120 bin lira ödül verildi.

 

Ödül alanların listesi için tıklayınız.

 

Gülcan Tezcan

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 13:17
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20