Geleneksel Müziğimizin İlmi Boyutları Yeterince Araştırılmıyor

Türkiye'nin önde gelen arp sanatçıları arasında yer alan ve uluslararası birçok çalışmaya öncülük eden Şirin Pancaroğlu, "Ab-ı Hayat" isimli 12. albümünü geçen ay müzikseverlerle buluşturdu.

Geleneksel Müziğimizin İlmi Boyutları Yeterince Araştırılmıyor

Ülkemizin başarılı arp sanatçılarından biri olan ve uluslararası birçok çalışmaya öncülük yapan Şirin Pancaroğlu’nun, Ab-ı Hayat isimli 12. albümü geçen ay müzikseverlerle buluştu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan'ın Ayasofya'da Mimar Sinan'a yaptırdığı bir hamam için sipariş edilen müziklerden oluşan albüm, "Spa Müziği" türünde Osmanlı temelli bestelerden oluşuyor.

Kalan Müzik etiketiyle raflardaki yerini alan Ab-ı Hayat'ta çeng tınılarına, su, kapı, kurna gibi doğal ortam seslerinin yanı sıra besteleri, sesi, tanbur, lavta ve bendiriyle Bora Uymaz eşlik ediyor.

Daha önce "Kuyruklu Yıldız Altında", "Barokarp", "Eski Dünya, Yeni Dünya", "İstanbul'un Ses Telleri", "Elişi" ve "Çengnağme" gibi albümlere imza atan Pancaroğlu, yaptığı açıklamada, müzikte çok değişik kaynaklardan ilham alınabildiğini söyledi.

“Her beste bir hastalığa iyi geliyor”

Arp sanatçısı Pancaroğlu, "İnanılmaz bir coğrafyada yaşıyoruz gerçekten. Müzik mirasımız kendi başına müthiş bir şey ve çok doğurgan, çok bereketli." dedi.

Pancaroğlu, yaptığı projelerde insanların geleneklerinden, düşüncelerinden ve yaşadıklarından yola çıktığını belirterek, "Sosyal sorumluluk olsun diye yapmıyorum ama müzik yaşadıklarımızla iç içe. Müzik yoluyla yas tutmak, sevinmek, eğlenmek, düşünmek gibi bin bir türlü ruh hali mümkün. Yeter ki müzikle daha çok temas edelim. Bunun bir uhrevi tarafı var. Bir de müzik aynı zamanda çok ciddi bir ilim. Bugün Türkiye'de popüler kültür içerisinde bundan biraz uzaklaştık. Geleneksel müziğimizin ilmi boyutları üzerine üniversitelerimizde yeterince araştırma yapılmıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Arp çalmaya 11 yaşındayken başlayan ve neredeyse 40 yıldır arp çalan Pancaroğlu, "Türkiye'de çocukların çok daha fazla müzik dersi görmesi gerektiğine inanıyorum okullarda. Onlara uygun, pedagojik bir çalgı üzerinde çalışılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca: "Köprü gibi bir ülkeyiz. Bize çok fazla müzik akıyor farklı taraflardan. Bu ihtiyaçlara cevap verebilecek, çocukların ebatlarına uygun çalgı çalmaları şart.” açıklamasını yaptı.

 

 

Yayın Tarihi: 15 Haziran 2018 Cuma 15:36 Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2018, 15:41
YORUM EKLE

banner19

banner36