Geleceğin ustaları belli oldu

2013 Yılı Geleneksel Sanatlar Yarışmasında Japon, Yunan ve Suriyeli sanatçıların eserleri de ödüle layık görüldü. Ödül töreni 16 Kasım'da.

Geleceğin ustaları belli oldu

“Geleceğin Ustaları” adıyla 8 dalda, 20 Nisan - 1 Kasım 2013 tarihleri arasında, geleneksel sanatları tanıtmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya toplam 219 eser katıldı.

Zeytinburnu Belediyesinin katkılarıyla, Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından düzenlenen yarışmada geleneksel sanatlarımızdan Hüsn-i Hat, Tezhip, Minyatür, Ebru, Cilt, Çini, Kaatı’ ve Kalemişi alanlarındaki eserler yarıştı. Yarışmaya Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TBMM Milli Saraylar’da destek sağladı

Prof. Uğur Derman başkanlığında 33 kişilik akademisyen ve sanatçılardan oluşan seçici kurul tarafından çok titiz bir eleme sonucu ödüle layık görülen her dalın birincilerine 5.000, ikincilerine 3.000, üçüncülerine 1.500 TL ve dördüncü olan ve sergileme alan esere 500 TL olmak üzere toplam 80.000 TL ödül verilecek.

Üç günde tamamlanan seçmeler için seçici kurul eser seçimlerini puanlama usulü ile 3 turda seçti. Her kurul üyesi eşit oya sahip olduğundan verilen puanların ortalamaları bilgisayarda oluşturulan program tarafından hesaplanarak sıralamalar belirlendi.

Ebru sanatı dalında Şebnem Hoşhaber, Hüsn-i Hat sanatı dalında Mithat Topaç, Tezhip sanatı dalında Meltem Cantürk, Çini sanatı dalında Hakan Farsak, Minyatür dalında Figen Çelebioğlu, Cilt dalında Mustafa Köksal, Kaatı’ Sanatı dalında Münibe Alev Uzun, Kalemişi Sanatı dalında Arzu Uzunosman birinci oldu.

“Geleceğin Ustaları”nın ödülleri, 16 Kasım 2013 Cumartesi Saat 19:00’da Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Ödül Töreni ile sahiplerine ulaşacak. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserler 16-23 Kasım 2013 tarihleri arası Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde, 25-30 Kasım 2013 tarihleri arası ise Milli Saraylar Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde düzenlenecek sergilerle sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca ödül alan eserler için hazırlanan katalog ödül töreninde ücretsiz olarak dağıtılacak.

Yarışma, ödüller ve sergiler ile ilgili ayrıntılı bilgilere www.geleceginustalari.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 01:43
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13