Gaziantep'te Yeni Mozaik Sanatçıları Yetişiyor

Alanında dünyanın en büyüğü olan Zeugma Mozaik Müzesinin bulunduğu Gaziantep'te, mozaik sanatı yeni nesillere aktarılıyor.

Gaziantep'te Yeni Mozaik Sanatçıları Yetişiyor

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne sahip, alanında dünyanın en büyüğü olan Zeugma Mozaik Müzesi'nin de bulunduğu Gaziantep'te, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan merkezde mozaik sanatı yeni nesillere öğretiliyor.

Güzel sanatlar fakültelerinden öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği merkezde, Zeugma'nın simgesi haline gelen "Çingene Kızı" başta olmak üzere antik dönem eserleri ile cam taşlarından yapılan çağdaş mozaiklerin yapımına ilişkin eğitimler veriliyor.

Jale Tekinalp Yücel Gaziantep Mozaikleri Kültür ve Sanat Merkezi Koordinatörü Gülçin Sökücü, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, düzenledikleri kurslara yoğun ilgi olduğunu belirterek, Zeugma Müzesinin bu ilgiye çok büyük katkı sağladığını söyledi.

"Mozaik bir resim yapma sanatıdır"

Müzeyi gezen ziyaretçilerin mozaik yapımını merak ettikleri için merkeze geldiklerini ifade eden Sökücü, şunları kaydetti: "Bu mozaikler nasıl yapılıyor, hangi aşamalardan geçiyor, günümüze nasıl gelmiş' sorularının cevabını merak edenler burada buluşuyor. Tabii resim bilgilerinin olması gerekiyor çünkü mozaik, bir resim yapma sanatıdır. Temel bilgilere sahip öğrenciler materyalleri tanıyıp, makası, taşı, camı nasıl kullanacaklarını öğreniyorlar. Daha sonra bir melodi gibi malzemeleri arka arkaya dizerek resmi ve bütünlüğü oluşturabiliyorlar."

Sökücü, merkezde yıl boyunca eğitimlerin devam ettiğini, 16 yaş üstündeki bütün öğrencileri kursa kabul ettiklerini aktararak, daha küçükler için de farklı merkezlerde kurslar düzenlendiğini anlattı.

 

YORUM EKLE

banner36