Gaziantep gastronomisi Gastroantep Festivaliyle yeniden dünya sahnesinde

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gastroantep Festivali’ne “Fıstık var, biber var, nar var” diye bakılamayacağını belirterek, “Burada istihdam var, burada ekonomi var, burada ihracat var, burada büyüme var” dedi.

Gaziantep gastronomisi Gastroantep Festivaliyle yeniden dünya sahnesinde

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gastroantep Festivali’ne “Fıstık var, biber var, nar var” diye bakılamayacağını belirterek, “Burada istihdam var, burada ekonomi var, burada ihracat var, burada büyüme var” dedi.

Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde 12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 2’nci Gastroantep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Gaziantep’te görev yapan ajans muhabirleri, yerel gazete ve televizyon temsilcileri tarafından yoğun ilgi gösterilen toplantıda, eşsiz Antep mutfağının yeniden uluslararası bir boyut kazanacağı vurgulandı. Katılımcıların çeşitli antep yemeğini tadacağı festivalde, kentin tarihi ve kültürünü yansıtılacak etkinlikler hakkında bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin rekabet etme gücünü, şehrin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik çalışmaları dile getirerek, Gastroantep Festivali’ne, “güneş, toprak ve kalpten gelen lezzet” diyerek başladıklarını bildirdi. Şahin, “Gaziantep bereketli hilalin tam ortasında bulunuyor. Bereketli hilal, güneş ve toprak bu coğrafyaya güç veriyor, beraberinde lezzet, sağlık ve sıhhat veriyor. Güneşin ve toplam tarihten gelen lezzetin sonrasında bu farkındalığı sağladık, bilimsel olarak bölgede rekabet gücmüzü artırmak istedik. Doğduğum toprakları çok seviyorum, kesinlikle şehir milliyetçiliğiyle yaklaşmıyorum, raporlar bize Gaziantep’in İstanbul’la yarışır hale geldiğini gösteriyor. Şehrin rekabet etme gücünü iki noktada yoğunlaştıracağız. Birincisi sanayimizi yüksek teknolojiye geçireceğiz. Bu konu üzerine çalışıyoruz. Valiliğimizin başkanlığında önümüzdeki hafta Ankara’ya gideceğiz, ilgili bakanlara konuyu anlatacağız. Büyük fırsatlar var, sürekli bardağın boş tarafına bakamayız, bardağınboş tarafını görüp birlikte nasıl dolduracağımızı, şehrin kalkınma potansiyelini, ekonomisini, istihdamını nasıl artıracağımıza bakmalıyız. Dolayısıyla Gastroantep’e fıstık var, biber var, nar var diye bakamayız burada istihdam var, burada ekonomi var, burada ihracat var, burada büyüme var. Pasta büyüdüğü zaman herkesin yararlanacağı bir bölgesel kalkınma modeli ortaya çıkacak. Onun için kentsel rekabet gücümüzü artırmalıyız, kendimizi çok iyi tartmalıyız. Küresel bir oyuncu olmamız için Dünya nereye gidiyor sorusuna cevap bulabilmek için çalışmalıyız. Yaptığımız çalışmada genel stratejimiz, kentsel analizlerle kentsel rekabet gücümüzü ortaya çıkarmak olacaktır. Şehirde kalkınma, yatırım ve tanıtım ofisini oluşturacağız, sanayi odaklı, tüm ilgili odaları kapsayacak bir ofis kuruyoruz” dedi. Sunum eşliğinde Gaziantep’in tarihi ve kültürel zenginliklerine yönelik yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren başkan Şahin, Gazi şehrin sanayisiyle, ticaretiyle, nitelikli insan gücüyle farkındalık oluşturmak istediğini söyledi.

Yayın Tarihi: 03 Ağustos 2019 Cumartesi 04:00
banner25
YORUM EKLE

banner26