Âfâk dergisinin kış sayısı çıktı

Altıncı sayısına ulaşan Âfâk dergisi, “Kendisine Öteki Yahut Kendimizsizlik” dosya konusuyla okur karşısına çıkıyor.

Âfâk dergisinin kış sayısı çıktı

Altıncı sayısına ulaşan Âfâk dergisi, “Kendisine Öteki Yahut Kendimizsizlikdosya konusuyla okur karşısına çıkıyor. Kendi'lik meselesi; tüm ictimai, siyasi, ekonomi-politik tartışmaların gölgesinden uzakta -ama oralara dönmek suretiyle- namus ve insaf hududlarını gözeterek işlenmeye çalışılıyor. Değil konuşmanın, düşünmenin bile soğukkanlılığının zor olduğu, 'kendi'-'öteki'-'biz' gibi kavramları anlamlandırmaya çalışarak, bu toprakların yaşadığı 'epistemik sadme' dolayısıyla 'öteki'yle kurulması mümkün olan dil ve iletişim imkânı sorgulanıyor.

Kapağında yine üstad Hasan Aycın’ın çizgisiyle okurlarını karşılayan dergi, Azizüddin Nesefi’nin nasihatiyle devam ediyor. Her birimizin nasihatle ilişkisini sorgulaması gereken bir zamanda bu alıntı dikkat çekici.

Dosya konusunu oluşturan yazılar: Bayram Veli Yuvalı, “Pragmatist ve İlkesel Bağlamda Kimlik Bunalımı”; Ramazan Şahin, “Kendine ‘Sol’dan Bakmak”; Hüseyin Dişli, “Kurmaca Kimlik, Kurmaca Tarih, Kurmaca Toplum”.

Bu sayının röportajı Gökdemir İhsan’la yapılmış. “Ucuz entelektüel zırvalara talip olmayı bırakıp ciddi anlamda ilim ve irfana talip olmalıyız.” üst başlığıyla verilen röportaj, ‘Kendi’lik meselesi, benliğin söylem tarafından inşa edilmesi, ihtilalcilikten hareketle Türkiye’de politizasyon, Sol’un yerlileşme bağlamında imkânı, ideolojilerin yaptığı tahribatlar, edebiyatta meselesi olmak gibi, başlıca konulara eğiliyor.

Talha Sezgin,  “Rand Corporation: Deradicalizing Islamist Extrimist” başlıklı çevirisinde Rand Corporation’ın raporlarının toplandığı kitaba ait önsöze dikkat çekiyor. Fevzi Birinci, bu sayı ile birlikte şehir ve mimari yazılarına başladı. İlk yazısı, “Şehirlerin Değişimine Yön Bulmak”.

Enes Kafadar, “Bilimin Hegemonyasına Anarşist Bir Bakış” başlıklı yazısında bilimin çıkış noktası ve geldiği noktayı eleştirel bir gözle sorguluyor. “Ulûm-i İslâmiyenin Rûhu ve Mizâc-ı Tasnifi” başlıklı Elmalılı Muhammed Hamdi’ye ait makale Osmanlı Türkçesi’nden latinize edilerek verilmiş. Mustafa Alp, klasik metinlerimizden yararlanarak yaptığı söyleşilere bu sayıda, Haris el-Muhasibî ile başladı.

Aslı Rüya, “Tanrı’ya ‘Son Çağrı’” öyküsüyle; Ömer Fuâd,“Tesadüf” adlı denemesiyle derginin edebi yönünü katkı sağlıyor.

Dergi hem matbu hem de elektronik olarak okumaya müsait.www.afakdergisi.com adresinden e-dergi hali okunabilir. Temin için [email protected] adresiyle irtibata geçmek yeterli.

 

Bilal Arıkız haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2013 Çarşamba 21:16 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2013, 21:16
banner25
YORUM EKLE

banner26