Âfâk dergisinin bahar sayısı çıktı

Âfâk dergisi, “İnilti, Çığlık ve Mırın Kırın Arasında: Muhalefet” dosya konusuyla okur karşısına çıkıyor.

Âfâk dergisinin bahar sayısı çıktı

Üç ayda bir yayımlanan, popüler meseleleri ciddiye almayarak kendi meselelerine eğilmeye çalışan, böylelikle yoluna sakin bir şekilde devam eden dergi, 7. sayısına ulaştı. Yazılarda daha yolun başında olan gençlerin emeği dikkat çekiyor. Yayın kurulundaki arkadaşların hepsi yirmili yaşların başında.

Dosyada muhalefet; İslâm siyaset anlayışının görünüş biçimlerinden hareketle günümüz tavır alış zihniyetinde tarihi köklere sahip olmayan vakâların irdelendiği bir çerçevede değerlendiriliyor. ‘Kendi’ olarak varolamayan tavırların bir mırın kırından öteye geçemeyeceği, karşı olduğuyla eninde sonunda aynı safta yer alan çığlık atmanın kıymeti harbiyesinin olmadığı, inilti ile yolunu bulamak isteyenlerin kıymeti başlıca istikamet noktaları.

İhsan Fazlıoğlu ile “Kendimiz, derdimiz; niyetimiz, seferimiz; bilgimiz, azığımızdır…” başlığını taşıyan bir röportaj yapılmış. Geniş kapsamlı yapılan bu röportaj, İhsan Fazlıoğlu’nun titiz cevapları ve muhteva itibariyle bir hayli önem taşıyor. “Bir uzayda inanıyoruz, başka bir uzayda düşünüyoruz ve çok daha başka bir uzayda eyliyoruz.”, bu halimize uyarı ve çözüme yol göstermesi bakımından röportaj dikkat çekici.

Dosyayı oluşturan başlıca yazılar: Ramazan Şahin, “Körlük ve Yanılgı ve Öz-Güven Yitimi”;Bayram Veli Yuvalı, “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Bir Muhalefet Aracı Olarak İslâm”.

Talha Sezgin ve Bünyamin Dinç, “İslâm Dünyasında Ilımlı Ağlar İnşa Etmek İçin Yol Haritası” başlıklı çeviride oryantalist saha çalışmalarına dikkat çekiyor. İbrahim Enes Onat, “Hak Dini Kur’an Dili’nin Dünyasında Edebi Bir Cevelân” başlıklı yazısında farklı bir açıdan incelemeye tabi tutuyor, Elmalılı tefsirini. Dergide mutad hale gelen Osmanlı Türkçesinden Latin harflerine çeviri bölümünde şimdiye kadar hiç çevrilmemiş, Seyid Bey’in Dar’ül Fünun’da “Hak kavramı” üzerine yaptığı konuşma hem orijinal hali hem de latinize hali ile veriliyor.

Burak Kaplan, “Hikmet’in Delilikleri ve Deliliğin “Hikmetleri” başlıklı yazısında Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar adlı romanından hareketle delilik ve edebiyatta karşılığı üzerine bir inceleme yazısı kaleme almış. Ramazan Şahin, “Vergilius’un Ölümü ya da İsmet Özel de Şair mi!” denemesiyle;Harun Ubeyde Yılmaz, “Dünya Yükü” öyküsüyle bu sayıya katkı veren diğer isimler.

Dergi hem matbu hem de elektronik olarak okumaya müsait. www.afakdergisi.com adresinden e-dergi hali okunabilir. Temin için [email protected] adresiyle irtibata geçmek yeterli.

 

Bilal Arıkız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 19:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26