Film Arası dergisinden Atıf Yılmaz dosyası

Film Arası dergisinin Mayıs- Haziran 2016 tarihli 58. sayısı Atıf Yılmaz dosyasıyla çıktı.

Film Arası dergisinden Atıf Yılmaz dosyası

Film Arası dergisinin Mayıs- Haziran 2016 tarihli 58. sayısı çıktı.

Dergi, Türk sinemasının büyük ustası Atıf Yılmaz’ın kapsamlı bir dosya ile ele alındığı son sayısıyla okuyucularının karşısına çıktı. Çok sayıda önemli filmiyle Türk sinemasına damgasını vuran usta yönetmenin sinematografisi çeşitli yönleriyle ele alınırken, iki önemli konuk da Atıf Yılmaz’a dair duygu ve düşüncelerini aktardı. Yılmaz’ın pek çok filminde rol alan ve kişisel yaşamında da yakın dostluğunu paylaşan Türk sinemasının sultanı Türkân Şoray, Atıf Yılmaz’a dair anılarını Film Arası okurlarıyla paylaşırken, ünlü yönetmen Ümit Ünal ise Atıf Yılmaz sinemasına dair çarpıcı tespitleriyle dosyaya katkıda bulundu.  

Bu röportajların yanı sıra, sinema yazarları da Atıf Yılmaz sinemasını farklı yönleriyle ele alan yazılarıyla dosyaya katıldı. Suat Köçer, Lütfi Akad’ın çarpıcı bir benzetmesini başlığa taşıdığı ‘Köpekbalığı Gibi’ başlıklı yazısında, Atıf Yılmaz sineması hakkında genel bir değerlendirmede bulundu. Gökşen Aydemir, ‘Atıf Yılmaz Sinemasında Kadın ve Kadınlık Halleri’ başlıklı yazısında, ustanın kadın duyarlılığına dikkat çekti. Kamil Engin ise usta yönetmenin komedi serüvenini ‘Atıf Yılmaz Filmlerinde Komedinin İzleri’ başlıklı yazısında ele aldı.

Film Arası Dergisi’nin Mayıs-Haziran sayısının diğer konukları ise oyuncu İpek Tuzcuoğlu ve yönetmen Kemal Uzun. Ankara Yazı- Veda Mektubu’nda birlikte çalışan iki değerli sinemacı, filme dair duygularını aktarırken, bir yandan da hikayeye konu olan Mustafa Pehlivanoğlu’nın idamı ve 12 Eylül’de yaşananlara dair düşüncelerini paylaştı.

Derginin son sayısında sinemamızın auter yönetmenlerinden Ömer Kavur’u kapsamlı bir yazıyla ele alan Onur Kıvşaroğlu, yönetmenin hayatı ve filmografisine önemli tespitlerde bulundu. Ali Can Sekmeç, tiyatro ve sinemamızın duayen oyuncularından Vahi Öz’ü duygulu kalemiyle selamlarken, Rıza Oylum, yönetmen Florian Henckel von Donnersmarck’ın iki filmlik etkileyici sinemasına dikkat çekti.

Yayın Tarihi: 16 Haziran 2016 Perşembe 15:11 Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 15:11
banner25
YORUM EKLE

banner26