Fikret Karapınar: Diğer dinleri mezheplerine kadar bilmeliyiz

Prof. Dr. Fikret Karapınar Konya'da 'Din ve Dış Politika' üzerine konuştu.

Fikret Karapınar: Diğer dinleri mezheplerine kadar bilmeliyiz

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği 2017 yılı bilimsel ve kültürel etkinliklerine Konya İl Halk Kütüphanesi’nde devam edildi. 25 Kasım 2017 Cumartesi günü yapılan toplantıda Karaman Mehmet Bey Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Fikret Karapınar katıldı.

“İslam’ın politik bir görüşünün olup olmadığı tartışılıyor. Hıristiyanlık ve Yahudiliğin bir siyasi görüşü olacak ancak İslamiyet’in olmayacak, bu mümkün değildir.” sözleriyle konuşmasına başlayan karapınar, “Dinin kuşatıcı bir yapısı vardır. Din kendisini güncelleyerek dış politika konusunda ilke ve prensipler sunmaktadır. Peygamberimizin 23 yıllık risalet döneminde 53 gün savaş durumundadır. Çağrı filminde olduğu gibi sürekli savaşan bir peygamber göstererek Batılıların tuzağına düşüyoruz. Peygamberimizin gazvelerinde ölen kişi sayısı iki taraftan toplam bin kişiyi bile bulmaz. ”

Karapınar konuşmasında IŞİD, Taliban, Tahirü’l Kadri, Eşkinazi, Baltacılar hareketlerinin iyi incelenmesi gerektiğini belirtip sözlerine şöyle devam etti: “Oryantalizm bir sömürge hareketidir. Bunların siyasi emelleri vardır. Peygamberimize saldırılar sadece Batı’da değil, içimizde de yapılıyor. Endonezya’ya giden müsteşrikler yerle dilleri bile konuşabiliyorlar. Bizim çeşitli dilleri bilen sosyal bilimcilere ihtiyacımız var. Sadece İngilizce bilen sosyal bilimcilerle politika üretemeyiz. İslami bir dış politika üretmek zorundayız. Din, insanoğlunun kendi hem cinsi ve varlıklarla ilişkisini düzenleyen değerler manzumesidir. Din insanı bireyden başlayarak inşa eder. Bireysellik insanı yok eder. İslam insanı iradeli bir varlık haline getiriyor. İnsanlar üzerinden yapılanlar dine yamanıyor. Günümüzde oryantalist bakış açısıyla olayları değerlendiriyoruz.”

“Cihad, mücadele etmek anlamındadır. Osmanlı asla sömürgeci olmamıştır. Gayrimüslimlerden alınan cizye onun can ve mal güvenliğini sağlamak içindir. Bizim onlara uyguladığımızı şimdi onlar bize uygulamışlardır. Osmanlı olmasaydı Ortodoksluk olmayacaktı. Protestan hareketi üçüncü bir bloğu oluşturmuştur. Osmanlı dengeleri iyi kurmuştur.” diyen Fikret Karapınar, dış politikacıda olması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Yahudilik ve Hristiyanlığı mezheplerine kadar bilmeliyiz. Ahlaklı olmalıyız. Verdiğimiz sözü tutarak ahde vefa göstermeliyiz. Kalpleri fethetmeliyiz. 150 yıldır özne durumunda değiliz. Tekrar özne olmak istiyorsak ilim adamı yerleştirmeliyiz. Politik teoloji adıyla yeni alan oluşturmalıyız. Sosyal bilimler alanında insan yetiştirmeliyiz. Bu alanda çalışacak gençlerin elinden tutmalıyız.”

Konuşma sonrasında Prof. Dr. Fikret Karapınar’a günün hatırasına TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi eğitimci yazar Duran Çetin tarafından katılım belgesi takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 12:08
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26