Fikirlerimiz firar edecek!

Biraz kitap, biraz muhabbet ve bir bardak çay... Adanalılar 9 Nisan Cumartesi günü Ulu Camide toplanıyor.

Fikirlerimiz firar edecek!

Kitap; etrafına toplanan birlerle, onlarla, yüzlerle gerçek bir kitap olur. O sayısı bilinmezler, kitabın her bir harfinden bir anlam çıkardıkça, kendine ve diğerlerine anlam katar.

Kitabın bu büyüsünü fark eden gençler, bugün kitaplarını yanlarına almadan sokağa çıkmıyor. Soluklanmak için bir yere oturdukları anda kitaplarını açıp birkaç dörtlük, üç-beş satır okuyarak kendilerine geliyorlar. Bazı akşamlar da toplanıp okuma programları gerçekleştirerek, zamanlarına anlam katıyorlar.

Güzel insanların kitapları okunacak!

Adana’da bu ihtiyaçlarını fark eden arkadaşlar, bir araya gelip güzel insanların kitaplarını okuyarak saatlerini ve günlerini bereketlendirmek için yola çıkmışlar. Necip Fazıl, Cemil Meriç, İsmet Özel, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Nurullah Genç, Akif İnan, Mehmet Akif Ersoy, Fethi Gemuhluoğlu, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Erdem Bayazıt, Atasoy Müftüoğlu, Mustafa Kutlu gibi tek başına olduklarında bile isimleri içimizi titreten, gönlümüzü ferahlatan isimlerin kitaplarını okumayı planlıyorlar.

Bu programa,  Radyo Barış’ta Fikr-i Firari adlı bir program yapan, Fikr-i Firari Ekibi adlı üç kişilik arkadaş grubu öncülük ediyor. Grup, bir de ricada bulunuyor katılacak olanlardan: “Programa gelirken okumak, paylaşmak istediğiniz kitap ve şiirleri getirmeyi unutmayınız. Tercihimiz Türk yazarlardır. Etkinliğe tüm arkadaşlarınızı davet etmeyi de ihmal etmeyiniz. Ayrıca programa katılanlara küçük armağanlarımız olacaktır.”

Kendi programlarını üretiyorlar

Programın tarihi 9 Nisan Cumartesi. Bu günün bir diğer önemi, Fikr-i Firari grubunun ilk buluştuğu tarihin yıldönümü olması. Bu tür programların her zaman İstanbul ve Ankara’da gerçekleşiyor olmasına üzülen grup, çareyi kendileri bazı programlar üretmekte bulmuşlar ve ilk adımını da kendileri için anlamlı bir tarih olan 9 Nisan’da atıyorlar.

9 Nisan Cumartesi günü saat 17:30’da başlayacak olan program, Adana Ulu Cami Şadırvanı/Eski Ramazanoğlu Medresesi(Kızılay Cad. Ulu Cami Mah. 25007 sk.) adresinde gerçekleşecek. Bilgi için 0541 865 19 08 numaralı telefona ulaşılabilir, firarifikir@gmail.com adresine mail gönderilebilir.

İsmail Kaplan uzaklardan bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2011, 11:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
selim akkuş
selim akkuş - 8 yıl Önce

yinr bir çete işi anlaşılan. adanada bu tip programların olması sevindirici...ordayız.

banner19

banner13