Fetih ve gazaların amacı neydi?

Nida dergisi 153. sayısında “Dinî Yayılma” başlığı altında “Tebliğ ve Islah Hareketi mi? İdeolojik Bir Hedef mi?” sorularıyla okurlarını selâmlıyor.

Fetih ve gazaların amacı neydi?

Her din, ideoloji ve görüş için söz konusu olan yayılma ve kabul görme arzusunun irdelendiği dergide bu yayılma ve kabul görme arzusunun ahlâki bir temeli olup olmadığı ve bu doğrultuda bu ahlâkî temelin çerçevesi inceleniyor. Nida dergisinin 153. sayısında “Tebliğ ile yayılmacılık arasında bir ilişki var mıdır? Fetih diye kavramsallaştırılan veya gaza ideolojisi olarak karşımıza çıkan şey, bir ‘İslâm’ ve ‘kültür’ taşıma mıdır yoksa ideolojik bir hedef midir? İslâm adına hareket eden yapı veya organizasyonların faaliyetlerinin yayılma bağlamında tahlili nedir? Gözetilmesi gereken ahlâki ve ilkesel sınırlar nelerdir?” sorularına cevaplar aranıyor.

Dergide “klasik anlamdaki fetih ve gaza ideolojisi” eleştirel bir dille ele alınırken Nida dergisinde emeği geçenler meselelerini şu şekilde açıklıyor: “Meselemizin tarihin bir sayfa ve karesini karalamak olmadığı, bilakis bugüne yön veren saikler olarak sağlam tahlil edilmesi ve bugüne yön vermeyen ya da vermemesi gereken yerlerde ise bir misyon yükleme eğilimine girmemek gerektiğinin analizini sunmak olduğu bilinmelidir.”

Derginin bu sayısında Hikmet Zeyveli “Hudeybiye Seferi ve Fetih Sûresi”, Nurettin Özcan “Osmanlı’nın Gaza Anlayışından Günümüze Kısa Bir Tahlil”, M. Kürşad Atalar “Hakk’ı Yaymak Gerekir”, Ümit Aktaş “Osmanlı Gaza İdeolojisi ve Günümüzün Fütuhatçı Zihniyeti”, Mustafa Arslan “İslam ‘Savaşçı’ Bir Stratejiyle mi Gelişti”, Ömer Şevki Hotar “İslâmî Yayılmacılık”, Murat Kayacan “Ali Şeriati ve Kur’an- ı Kerim”, Selma Elmas “Kadim Bir Bilge: Dersu Uzala”yazılarıyla dergide yer alıyorlar. Ayrıca Abdulkadir Satış’ın Atasoy Müftoğlu ile bir röportaj gerçekleştirdiği dergide Mücahid Sağman’ın Cemal Şakar İle Dil Bağlamında İmge ve Gerçeklik Üzerine yaptığı söyleşi yer alıyor. Yine bu sayıda Âdem Apak, Mustafa Tekin ve Cengiz Çağla’nın yer aldığı bir soruşturma mevcut.

 

Esad Eseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 22:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13