Fethi Gemuhluoğlu anıldı

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, vefatının 35. Yıldönümü dolayısıyla Fethi Gemuhluoğlu için anma programı düzenledi.

Fethi Gemuhluoğlu anıldı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, vefatının 35. Yıldönümü dolayısıyla Türkiye'nin fikir ve kültür hayatının çeşitli kademelerinde bulunan ve birçok insanın yetişmesinde emeği olan merhum Fethi Gemuhluoğlu için anma programı düzenledi.

Oturum başkanlığını TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı'nın yaptığı panelde Dr. Metin Eriş, Prof. Dr. Hüseyin Algül, Sadık Yalsızuçanlar, Prof. Dr. Emin Işık ve Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan Gemuhluoğlu'nu anlattı. Öte yandan TYB İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Abdülkadir Emeksiz, Gemuhluoğlu tarafından yazılmış 'Aziz oğlum' hitabıyla başlayan mektubu okudu. Ardından da şair Yusuf Dursun 'Şimalllim' isimli şiiri okudu.

Riyaya çok kızardı

Dr. Metin Eriş, "Dost bir insandı. 'En çok kızdığı şey riyaydı. Buna müthiş bir antipatisi vardı. Sevdiklerini hep yanında görmek isterdi. Dostlarıyla birlikte yaşamayı arzu ederdi. Elinden gelen her şeyi yapar ama kendisi için hiçbir şey istemezdi."

Asr-ı Saadet'i örnek alırdı

Prof. Dr. Hüseyin Algül, “Ona göre biz tembel olamayız. Biz ensardan mıyız, mühacirden miyiz? Örneklerini hep Asr-ı Saadet'ten verirdi. Vefatından 2 ay önceydi. Mustafa Öztürk Hocayla beraber ziyaretine gitmiştik. Mustafa hocam Kur'an okudu. Sonra bir de benden Kur'an okumamı istedi. Rahman suresini okudum. Fethi abi dedi ki, 'Peygamber-i Ekber şu an aramızda olsaydı. Şu ayeti kerimeyi tefsir etseydi de bizim müfessirler dinleseydi, kalemlerini kırarlardı." Prof. Algül, Gemuhluoğlu'na yaptığı son ziyaretindeki diyalogu şöyle aktardı: "Hüseyin yorgunum, ruhumu Kur'anla serinletmek ve dinlendirmek istiyorum. Defaatla Kur'an okutmamın ve dinlememin sebebi bu" dedi.

Dünyalığa dost değildi

Sadık Yalsızuçanlar, "Her şeye dost olun ama uykuya politikaya ve paraya dost olmayın diyen bir irfan ehli. Şiirsel yaşayan, duruşu sağlam bir insan. Tevhit ehli ve her şeyi bire indiren bir insan. Modern sorular üzerine cevaplar üreten melekelere sahipti."

Çok zekiydi

Prof. Dr. Emin Işık, "Bir gün odasında oturuyoruz. Abdullah ağabey geldi. 'Sen bu Abdullah'ı tanıyor musun' dedi. Tanıyorum dedim. 'Nasıl tanıyorsun' dedi. Yeşil direkte konfeksiyonu var dedim. Dedi ki 'bu ülkede başbakanlık yapacak adamın Abdulah'la 15 günde bir görüşmesi lazım' dedi. Peki, seninle kaç günde bir görüşmesi lazım ağabey dedim. 'Hafta bir' dedi. Birkaç cümle konuşmasıyla kimin nasıl biri olduğunu tahmin ederdi. Zekasını, aklını hiçbir zaman şerre kullanmadı. O Türkiye'nin en zeki adamlarındandı."

Birçok kişinin dünyasını şekillendirdi

Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan,* "Ankara'ya geldiğinde ilk Hacı Bayram Veli'yi ziyaret eder. Oraya yakın Palas Oteli var. Orada kalırdı. Fetih ağabey, güzel sözün sevdalısıydı. Kimin nerde makalesi, kitabı çıkmış onlardan haberi olur ve görüşlerini iletirdi. Bizler dahil birçok kişinin Fetih ağabeyi tanımasıyla dünyaları değişti. Yüzlerce akademisyen, onun yönlendirmesiyle akademik kariyer yaptı."

Dr Ali Gemuhluoğlu ve Selman Gemuhluoğlu'nun teşrif ettiği programda yoğun ilgi gözlerden kaçmazken katılımcılara Fethi Gemuhluoğlu'nun Dostluk Üzerine kitabı hediye edildi.

Yüsra Dal haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Ekim 2012 Salı 22:10 Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2012, 22:10
YORUM EKLE

banner19

banner36