Fener bekçisi hangi rüyaları görür?

On bir yıllık öykü sessizliğini Fener Bekçisinin Rüyaları’yla bozan Ali Ural, 20 Kasım Pazar günü Tüyap’ta okurlarıyla buluşuyor.

Fener bekçisi hangi rüyaları görür?

On bir yıllık öykü sessizliğini Fener Bekçisinin Rüyaları ile bozan şair ve yazar A. Ali Ural, otuz öykülük kitabı ile rüya cangılına davet ediyor okurlarını.

Bütün eserlerinde olduğu gibi cümleleriyle çizdiği resimlerin takip edilmesiyle yetinmeyen yazar, okuru da rüyalarına dâhil etmeye çalışıyor. Ural yine resmin yarısını boyayıp sırra kadem basıyor. Belli ki resmin diğer yarısını okurun boyamasını istiyor. Pasif bir okuyucunun bu öykülerde kaybolabileceği varsayılsa da yazarın kılı kırk yaran okurlarını bir edebiyat şöleninin beklediği söylenebilir.

Şiir dilinin imkanlarından yararlanarak yazılmış bu öykülerde sesin büyülü bir ritimle nasıl müziğe dönüştüğünü hissediyor okuyucu. Çağrışımların gücünü hiçbir zaman göz ardı etmeyen yazar, sembollerin büyülü dünyasında günceli ebedi kılacak sıçramalarla yoğuruyor metnini. Ural’ın klasik yazarlar gibi tasvir yapmadığını, çağrışımlarla helezonlar gibi derinleşen resimlerin içine attığı okuruna, görünmeyeni sezdirmeye çalıştığını bilenler için yeni bir macera, Fener Bekçisi’nin Rüyaları.

Daha önceki öykü kitabının Kaçış Öyküleri olduğunu itiraf eden yazar, zaman zaman kahramanını kalabalıkların olmadığı ortamlarda karşımıza çıkarmıştı. Onu geceleyin boş sokaklarda görmemiz mümkün olduğu gibi yalnız başına yaşadığı evinde ziyaret etmemiz de mümkündü.  Oysa Fener Bekçisinin Rüyaları’ndaki kahramanın sessizliğini bozduğunu görüyoruz. Hatta sessizliğini bozmakla kalmıyor, zaman zaman ironinin ağır bastığı bir dille dayatılan kurallara başkaldırıyor. Bunu en çarpıcı şekilde Yorgun Adama Yer Döşeği ve Ölü adlı öykülerde görebiliyoruz.

Gelişen teknolojiyle hayatımız kolaylaşmakla kalmıyor, özlemek gibi insanî kavramlar da zihnimizden siliniyor. Özlemeyi elimizden alan dünyaya bir hatırlatma bu eser. Denizin karşısında yaşayan bir fener bekçisinin denizi özlemesi tuhaf değil mi?

Ali Ural okurlarıyla bir araya geliyor

A. Ali Ural, 20 Kasım Pazar günü 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında, yeni kitabı vesilesiyle okurlarıyla buluşuyor. Şûle yayınları 3. salon 201 C standında bulunuyor.

 

Meryem Uçar haber verdi

Yayın Tarihi: 16 Kasım 2011 Çarşamba 22:10 Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2011, 15:39
banner25
YORUM EKLE

banner26