Fazıl Kartal: "Ermeniler millet-i sadıkadan millet-i fasideye dönüştü."

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Youtube kanalında canlı yayınlanan Medeniyet Sohbetleri, “Geçmişten Günümüze Ermeni Soykırımı Yalanı” konusunu ele aldı. Fazlı Kartal’ın konuşmacı oluğu programı Fatih Yıldızlı sundu.

Fazıl Kartal: "Ermeniler millet-i sadıkadan millet-i fasideye dönüştü."

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Youtube kanalında, canlı ve çevrimiçi olarak haftada bir pazar günleri canlı yayınlanan Medeniyet Sohbetleri’ne konuk olan araştırmacı yazar ve TDED Erzurum Yönetim Kurulu Üyesi Fazlı Kartal, “Geçmişten Günümüze Ermeni Soykırımı Yalanı” başlığıyla bir söyleşi gerçekleştirdi. Tarihten günümüze Ermenilerle olan ilişkilerin ve sorunların masaya yatırıldığı söyleşide Kartal, Fatih Yıldızlı’nın sorularını cevapladı.

 

ERMENİ TARİHİ İSTANBUL’UN FETHİYLE BAŞLADI

Artık ülkelerin cephe savaşlarıyla işgal etmenin söz konusu olmadığı günümüzde korkutma, sindirme, asimile etme ve ekonomik olarak sömürme gibi yöntemlerle Batılı güçlerin ülkeleri işgal ettiğine dikkat çeken Fazlı Kartal, bunun bir sonucu olarak Türkiye’nin Ermenilere sözde soykırım uyguladığı iddiasının da sık sık gündeme geldiğini ve ABD’nin de bu sebeple sözde soykırımı onayladığını ifade etti. Ermenilerle yaşadığımız sorunların temellerinin tarihî olaylara dayandığını hatırlatan Kartal, bu süreci şöyle dile getirdi:

“Ermeni tarihi hakkında bilindik bazı tarihî gerçekler var. Ermeni ve üçüncü tarafta yer alan tarihçilerin ne dediğine bakmak şu aşamada faydalı olur. Ermenilerin kendi tarihçileri tarihlerinin eksikliğinden ve yokluğundan söz eder. Ermenilerin birbirleriyle olan bağlılıklarının vatan sevgisi üzerinden değil ve din üzerinden şekillendiğini yine kendi tarihçileri dile getirmiştir. Kendilerine hep bir ata ve kök arama telaşında olmuşlar ama tarihi uyuşmazlıklar sebebiyle bunu başaramamışlardır. Tarih arşivleri ve tarihçileri, ırkî iddialarını karşılama konusunda yetersizdir. Ermeniler/Hayklar, Sultan Alparslan’ın kendilerinin sözde vatanı Anadolu’dan attığını iddia eder. Hâlbuki bizlerin Anadolu ile bağımız İslam öncesine dayanır, hatta Batı Anadolu’ya kadar ilerlediğimiz tarihî bir gerçektir. Tarih boyunca Ermeniler, Hıristiyan kralların zulmüne maruz kalmıştır. Türkler onlara yardım elini uzatmış ve buna karşılık Ermeniler Türkleri kurtarıcı görmüştür. Ermenilerin tarihinin İstanbul’un fethiyle başladığını ve İstanbul’da ikamet etmelerinin mümkün olduğunu anlatan tarihçiler ve din adamları vardır. Millet-i sadıka olmalarının sebebi devlette büyük ve önemli göreve getirilmeleridir. Osmanlı güç kaybedince Ermeniler isyana başladılar. Ermenilerin genel tavrı budur; zayıflıklardan faydalanırlar. Ermenistan’ın ilk başbakanı 1923’te Türklerin uyguladığı tehcirin bütün bunların sonucunda uygun ve yerinde olduğu kendi itiraf etmiştir. 24 Nisan’ı, sözde soykırımı başlatan tehcir kanunu için anma günü olarak belirlemişlerdir fakat bu da gerçek dışıdır. Bu tarih, onların bölücü örgütlerinin kapatılıp komitacılarının tutuklandığı gündür.”

Yayın Tarihi: 05 Mayıs 2021 Çarşamba 17:45
banner25
YORUM EKLE

banner26