Fayrap 1.5 yıl aradan sonra çıktı

Fayrap dergisi, Nisan sayısıyla raflarda yerini aldı. Geçtiğimiz yıl çıkan 58. sayısından sonra geçici bir mola vermiş olan dergi, bu sayısıyla okurlarına tekrar merhaba diyor.

Fayrap 1.5 yıl aradan sonra çıktı

Edebiyat ortamını uzaktan yakından takip eden herkesin bildiği Fayrap dergisi, Nisan sayısıyla raflarda yerini aldı. Fayrap ilk olarak 2005 Eylülünde yayın hayatına başladı. Geçtiğimiz yıl çıkan 58. sayısından sonra geçici bir mola vermiş olan dergi, okurlarına tekrar merhaba diyor.

Derginin genel yayın yönetmenliğini, daha önce Şehrengiz, Atlılar, Huruç, Kılavuz dergilerini çıkarmış olan şair-yazar Hakan Arslanbenzer yapıyor. Arslanbenzer, 2013 Türkiye dergi fuarında "En çok dergi çıkaran dergici" ödülüne layık görülmüştü. Yeni yayın dönemiyle birlikte Fayrap kendi dergicilik çizgisini sürdürüyor.

Dergi, "popülist edebiyat dergisi" altbaşlığını taşıyor. Popülist Kültür Derneği ve populistkultur.com üzerinden geliştirdiği düşünsel bakış açısını ilerletiyor. Yayın faaliyetini sadece edebi ürünlerle kısıtlamayıp, ülke gündemi ve insanını ilgilendiren siyaset, kültür ve toplumsal hayat konularında da söz alması Fayrap'ın ayırıcı vasfı. Yeni sayının Ali Akyurt imzalı başyazısı "Halkçı bürokrasi olur mu?" başlığını taşıyor ve bürokrasi meselesini günlük siyasetin kolaycılığından uzak durarak, tarihsel bir açıdan Osmanlı-Türk modernleşmesi içinde ele alıyor.

Yeni sayıda şiirleri okurla buluşan isimler Hakan Arslanbenzer, Fazıl Baş, Ceylan Öztürk, Mahir Yücel ve Elyesa Koytak. İlk sayısından beri genç ve yetenekli şairleri yetiştirip edebiyatımıza kazandıran bir ekol niteliğinde Fayrap. Abdullah Yıldırım ve Ömer Çelik hikayeleriyle Nisan sayısında katkıda bulunuyor. Derginin deneme ve değini yazılarıysa şöyle: Habil Sağlam'ın, Ali Emre'yle gerçekleştirdiği röportaj ve Ali Emre şiiri üzerine yazısı var. Adalet Canlı Akbaş, harf devrimine dair kitap tanıtımında bulunuyor. Ayşenur Alper, Duvar dergisine dair eleştiri-yorumlarını sunuyor. Murat Küçükçifci ünlü tarihçi Abdülbaki Gölpınarlı'ya dair bir okuma yapıyor. Sadık Koç şair-yazar İbrahim Tenekeci'nin köşe yazılarına değiniyor.

59. sayısıyla birlikte Fayrap yeni yayın döneminde edebiyat-düşünce alanlarında kendinden söz ettirmeye devam edecek görünüyor.

İletişim Bilgileri

T: 0542 402 16 12

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 16:49

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26