Fatih'in nesli böyle yetişiyor

Dört senedir İHL’lerden seçme öğrencilerin gelip yarıştığı, 10 Mayıs Perşembe günü beşincisi düzenlenecek yarışmaya davetlisiniz.

Fatih'in nesli böyle yetişiyor

Beş sene önce Esatpaşa İHL’den bir grup öğretmenin teşebbüsüyle başladı bu yarışma. İstanbul’umuzu İHL nesline tanıtmak maksadıyla çıkmışlardı yola. Bu küçük yarışma seneler boyu büyüdü, büyüdü. Kabına sığmadı, taştı. Öyle geliyor ki bu sene Bağlarbaşı Kültür Merkezi bile yetmeyecek ziyaretçilerini ağırlamaya…

Basit bir niyet şimdi ne güzelliklere yol açtı. İstanbul’un dört bir yanındaki İHL’lerden onlarca öğrenci bu yarışmanın tezgâhından geçti bu güne kadar. Birçok öğrenci İstanbul konusunda uzmanlaşmaya başladı. Sanki yarışma değil de, bir okulmuş gibi çiçek açtı, meyve verdi. Öyle ki, tarih edebiyat ve ilahiyat fakültelerinde bu yarışmadan feyz almış gençleri rahatlıkla farkedebilirsiniz.

Ve şimdi bu yarışma bütün hızıyla devam ediyor.

10 Mayıs’ta Bağlarbaşı Kültür Merkezi’ne gelecek olanlar, o büyük kapıdan geçtikten sonra kendilerini zaman tünelinden geçmiş gibi hissedecekler. Gördüklerine, duyduklarına, dinlediklerine, yedip içtiklerine tekrar tekrar şaşıracak, gözlerini ovuşturup “acaba rüya mı görüyorum” diye tekrar tekrar soracaklar kendilerine. Sonra İstanbul’umuzu cehaletin işgalinden kurtarıp hilali Ayasofya’ya dikecek Fatih nesli görecekler. Ve sonunda akıllarını en mühim bilgilerle, kulaklarını en tatlı nağmelerle ve midelerini Osmanlı mutfağından seçmelerle doldurmuş olarak dönecekler evlerine…

O gün neler olacak?

Bu sorunun cevabını yarışmanın etkili ve yetkili isimleri yayınladıkları ilanda vermişler. Biz de bu yazıyı olduğu gibi paylaşıyoruz:

“Organizasyonunu Esatpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin gerçekleştirdiği, bu yıl beşincisi yapılacak olan “İstanbul’un Kültürel Tarihi” konulu bilgi yarışması, İstanbul’daki tüm İmam Hatip Liseleri’nin katılımıyla gerçekleşiyor. Amacı öğrencilerin yaşadıkları şehri daha iyi tanımalarını sağlamak, tarih bilincini artırmak ve çevreye olan duyarlılıklarını geliştirmek olan yarışma iki ön eleme ve bir final bölümünden oluşuyor. Yarışma soruları İstanbul’un tarihi eserleri, semtleri, eski meslekleri, kültür ve medeniyet tarihi, İstanbul’daki resmî devlet görevlileri, İstanbul’da yaşamış yazarlar, şairler, bestekarlar, sanatçılar, tasavvuf ve tekke kültürü, yeme-içme kültürü, su kültürü(su mimarisi ve içme suları), İstanbul faunası ve florası konularını kapsıyor. Ön elemelerde en yüksek puanı alan okullar finalde yarışmaya hak kazanıyorlar. Dereceye giren öğrenciler, çeşitli hediyelerle ödüllendiriyor. Yarışma günü klasik İslam sanatları eserleri de (hat, tezhip, ebru) uygulamalı olarak gösteriliyor ve sergileniyor. Ayrıca İstanbul kitaplarından oluşan mini sergi ile öğrencilerin entelektüel birikimine katkı sağlamak amaçlanıyor. İstanbul’un damak zevkini yansıtan, geleneksel Osmanlı yiyecek ve içeceklerinin( akide şekeri, lokum, Osmanlı macunu, Özbek pilavı, demirhindi şerbeti, zerde) de ikram edildiği yarışma, okul korosunun hazırladığı Türk tasavvuf ve sanat müziği konseri ile izleyenlere aynı zamanda bir musıki ziyafeti de sunuyor.”

NOT: Beş senedir çok yorulduklarını söyleyen hocalarımızın “Bu sene son olsun” dediklerini duyduk. Böyle faydalı bir çalışmanın ilgâ edilmesi İHL neslini kendi kültürüyle tanışmaktan mahrum edecektir. Bu sebeple bu yarışmadan mezun olan gençler olarak bu güzel faaliyetin devamını bütün kalbimizle istiyoruz. Keşke öğretmen ve mezunlardan müteşekkil bir ekip kurulsa da bu güzel çalışma devam etse... İstanbul gençliği katılımcılardan destek bekliyor bu konuda.

 

M. Tarık Ablak “Ne olur son yarışma olmasın bu” diyor

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 22:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13