Fatih'te bir sarnıç daha kaderine terk edildi

Fatih'te 900 yıllık sarnıç çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Üst tarafında Evliya Çelebi'nin eğitim gördüğü medresenin de bulunduğu alan kaderine terk edildi.

Fatih'te bir sarnıç daha kaderine terk edildi

Fatih'te bir çok tarihi sarnıç yer alıyor. Bunların bazıları kaderine terkedilmiş durumda. Onlardan biride Pantokrator Kilisesi'ne ait olduğu belirtilen 900 yıllık sarnıç çökme tehlikesiyle karşı karşıya. DHA’da yer alan habere göre; Tarihçi Mehmet Dilbaz, “Pantokrator Kilisesi yani günümüzdeki Zeyrekhane Camii'nin alt kısmında bulunan Zeyrek Sarnıçlarının devamında bulunan küçük sarnıçlar. Burada toplam 5-6 tane sarnıç olduğu biliniyor. Bu sarnıçların Haliç tarafında olan kısmı terkedilmiş durumda. Burayı İmparator Yannis Komnenos yaptırdı. Bizim için çok önemli bir eşikte imparatorluk yaptı. 1017'deki Malazgirt Savaşı'nın kaybından sonra Bizans'ı yeniden toparlayan kişi. 1204 yılındaki Latin işgaline kadar. İşgalden sonra bu hanedan Trabzon'a gidiyor ve Trabzon Rum İmparatorluğu'nu kuruyorlar. Yannis bu sarnıçları yaptırdığı zaman, bu günümüzdeki Süleymaniye Külliyesi gibi burasıda Bizans için önemli bir külliyeydi. Külliyeye ait bazı önemli eğitim bölümlerinin alt kısmında da sarnıçlar vardı" diye konuştu.

“Bundan Sonra 50 Sene Bile Gitmez”
Dilbaz, sarnıcın ilk inşa edildiği şeklinde durduğunu belirterek, “Bizans döneminde bir iki onarım gördüyse görmüştür. Osmanlı döneminde hiçbir onarım görmedi. Zamanın ve doğa şartlarının, depremlerin etkisiyle git gide çöküyor. Bu yer seviyesinde değil. Aslında biraz daha yüksekteydi. İstanbul'daki depremlerin etkisiyle yapı çökmüş durumda. Bundan sonra 50 sene bile gitmez. Çünkü bir büyük depremde bu yapı grubu tamamen çöker. Çok büyük bir sanatla yapılmış fakat hiçbir bakım, onarım restorasyon görmediği için çökmeye mahkum durumda" ifadesini kullandı.

Yayın Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 02:00 Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 15:08
YORUM EKLE

banner19

banner36