Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden 10’uncu yılına özel Fatih kitabı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan Fatih Sultan Mehmed Han kitap seti, alanında uzman isimlerin kaleminden Fatih’e çok boyutlu bir bakış sunuyor. İki kitaptan oluşan set, Fatih Sultan Mehmed’in hayatı, devlet adamlığı, entelektüel birikimi ve şiirlerini topladığı Divanı ile yaşadığı dönemin siyasi olaylarını konu alıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden 10’uncu yılına özel Fatih kitabı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin 10’uncu yılına özel hazırladığı Fatih Sultan Mehmed Han kitap seti, Fatih’e çok boyutlu bir bakış sunuyor. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yayınları tarafından Tarih, Coğrafya, Biyografi kategorisinde yayımlanan set, Fatih Sultan Mehmed Han ve Fatih Sultan Mehmed Divanı kitaplarından oluşuyor. Prof. Dr. Fahameddin Başar’ın editörlüğünde, resim, harita, belge, levha, gravür ve minyatürlü olarak yayıma hazırlanan Fatih Sultan Mehmed Han kitabı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdim yazısıyla okuyucuya sunuluyor.

Her biri alanında uzman akademisyenler tarafından kaleme alınmış 20 makalenin yer aldığı kitapta; Fatih Sultan Mehmed’in hayatı, devlet adamlığı, şairliği ve şiirleri, kütüphanesi ve okuduğu kitaplar, âlimlere verdiği değer, döneminin ilim hayatı, dil ve edebiyatı, hat sanatı ve hattatları, siyasi olayları, İstanbul’un fethi, sinemada fetih ve Fatih, Fatih Camii ve Külliyesi gibi konular yer alıyor. Fatih Sultan Mehmed döneminin olaylarının anlatıldığı kronolojik çalışma ile son bulan kitapta zengin bir literatür listesi de bulunuyor.

Fatih’in şiirleri de özel bir çalışmayla okuyucuya sunuldu

Büyük bir hükümdar ve devlet adamı olduğu gibi aynı zamanda şair bir sultan olan Fatih Sultan Mehmed’in Avni mahlasıyla yazdığı şiirlerini topladığı Divan’ı, Prof. Dr. İskender Pala tarafından günümüz Türkçesine çevrilerek Fatih Sultan Mehmed Divanı adıyla yayıma hazırlandı. Çağının büyük devlet adamı ve komutanı olduğu kadar sanatkâr bir aydını olarak da temayüz eden Sultan Fatih’in Divan’ı üzerinde Prof. Dr. İskender Pala’nın titiz çalışmasıyla hazırlanan eser; Fatih Sultan Mehmed’in hayatı, Fatih’i Besleyen Kültür, Fatih Devrinde Dil ve Edebiyat, Fatih’in Şairleri Himayesi ve Bir Şair Olarak Fatih konularını içeren “İmparatorluk Kurmuş İlk Şair Hükümdar” başlıklı bir Giriş bölümü ile Gazeliyât, Kıt’alar, Ebyât, Mısra ve Tıpkıbasım kısımlarından oluşuyor.

Yayın Tarihi: 02 Nisan 2021 Cuma 19:00
banner25
YORUM EKLE

banner26