Eyyüb Sultan'ı ne kadar tanıyoruz?

Her yıl düzenlenen Eyyüb Sultan’ı tanıma-anma etkinlikleri 4-6 Mayıs 20012 tarihleri arasında çeşitli aktivitelerle gerçekleştirilecek.

Eyyüb Sultan'ı ne kadar tanıyoruz?

İlim Yayma Cemiyeti, Eyüpsultan Şubesi ve Eyüpsultan gönüllüleri tarafından her yıl düzenlenen Eyyüb Sultan’ı tanıma-anma etkinlikleri 04-06 Mayıs 20012 tarihleri arasında çeşitli aktivitelerle gerçekleştirilecek. Mihrişah Valide Sultan Sıbyan Mektebi (Tefekkür Bahçesi) her yıl olduğu gibi bu yıl da Kültür Tarihçisi S. Zeki Bağlan, Hekimoğlu İsmail, Asım Yekeler gibi isimlerinde aralarında bulunduğu birçok yazar, kültür-sanat adamı ve müzisyeni misafir ederek ev sahipliği yapacak. Her yıl yoğun bir ilgiyle izlenen etkinliklere katılımın yüksek olması bekleniyor.

Program Akışı:

4 Mayıs Cuma:

10.30 Açılış – Kuran-ı Kerim Tilaveti (Eyüp Sultan Müftüsü Muammer AYAN)

(Selahattin GÜRER – Eyüp Sultan Camii Müezzini)

11.00 Aynada Sanat Sergisi (Hüseyin ARDA ve ekibi)

12.20 Manevi ve Kültürel Mirasımız (Süleyman Zeki BAĞLAN

14.00 Helva İkram

14.30 Mihrişah Valide Sultan (İyilik ve Hayır Timsali-anlatım) (Can Alpgüvenç)

5 Mayıs Cumartesi

12.45 Kuran-ı Kerim Tilaveti (Yaşar ÖZAY-Müezzin)

13.00 Mihrişah Valide Sultan Sıbyan Mektebi İlahi Korosu

14.00 Ölüler Diriliyor Ahirete İnanmak (Hekimoğlu İsmail-Yazar)

18.00 26. Lema 10. Rica (Bir deneme Filmi)

6 Mayıs Pazar:

13.30 Sıbyan Mektebi öğrencileri Ney Sunumu

14.00 Eyüp Sultan Cülus Yolunda SEVGİ YÜRÜYÜŞÜ

15.00 Haktan Deyişler (Aşık Kurbani)

16.00 Gençlerle Başbaşa Hayat Yolu Mutluluk Yolu (Asım Yekeler Em.Bnb.)

17.00 Yücel Çakmaklı anısına film gösterimi)

Mihrişah Valide Sultan Sıbyan Mektebinde (Tefekkür Bahçesi) neler yapılıyor?

Eyüpsultan Gönüllüleri, Eyüpsultan İmarethane karşısında bulunan Eyüp Sultan Sıbyan Mektebi “Tefekkür Bahçesi”nde fakir ailelerin çocukları için yaptığı rehabilitasyon ve eğitim faaliyetleri ile, resim, hat, kaligrafi, ebru, ney ve Suriye eski başkonsolosu (Dr. Muhammed El Kudaymi) rehberliğindeki Arapça ders seminerleri yoğun ilgi görmektedir. Yine, İngilizce, Osmanlı Türkçesi (Başbakanlık arşivinden Dr. Ramazan Balcı) ve “Dedelerinizin mezar taşlarını okumak ister misiniz?”’ adlı seminerleriyle (Araştırmacı Yazar Ömer Faruk DERE) hizmet vermeye devam ediyor. “Sıbyan Mektebi- Tefekkür Bahçesi”, Pazartesi ve Çarşamba günleri dışında her gün saat 10.30’dan itibaren açıktır. Ömer Faruk Dere tarafından yürütülen ve proje çalışması uzun yıllar süren, İBB yayınlarından Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Taşa İşlenen Medeniyet” kitabı ile Araştırmacı Yazar Nidayi Sevim tarafından hazırlanan “Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları Mezar Taşları” ve “Sadaka Taşları” isimli kitabı Sıbyan Mektebi çalışmalarındandır. Em. Binb. Asım Yekeler’in Cumartesi günü akşamları verdiği “Hayat Okulu” dersleri katılımcılarca büyük ilgi görmektedir. 7 den 70 e insanlarımızın “Tefekkür Bahçesi”ndeki Ney çalışmaları görülmeye değer etkinliklerdir. Gönüllülük esasına dayalı hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren Eyüp Sultan Sıbyan Mektebi; yaptığı sanatsal çalışmaları ve hazırladığı çeşitli programlarını halkın beğenisine sunuyor. Bilhassa Feridun BERBER şefliğindeki “Sıbyan Mektebi Türk Tasavvuf Musikisi Çocuk Korosu”nun verdiği İlahi konserleri dinleyicilerden oldukça beğeni topluyor. 4-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında Dr. Mehmet Emin’in koordinatörlüğündeki anma programına tüm halkımız davetlidir.

 

Halime Nur Sevim haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 23:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13