Eyüp Sultan'ı anma etkinlikleri yapıldı

Eyü'te bulunan tarihi Mihrişah Valide Sultan Sıbyan Mektebi’nde faaliyetler devame diyor. Geçtiğimiz günlerde de Eyüp Sultan hazretleri ve Süleyman Sıddık anıldı..

Eyüp Sultan'ı anma etkinlikleri yapıldı

Eyüp Sultan anıldı

Tarihi Mihrişah Valide Sultan Sıbyan Mektebi’nde yapılan Eyüp Sultan’ı anma etkinlikleri bu sene de yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Bu çerçevede 4 Mayıs Pazar günü emekli binbaşı Asım Yekeler, “İnsani ilişkilerde duyarlılıklar” konulu bir konferans verdi. Konferans Zalpaşa Camii müezzini Sadullah Yılmaz Bey’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Yusuf Havva, öğrencisi ile beraber Salat-ı Ümmiye ney sunumunu yaptı. Ardından ünlü halk ozanı Aşık Kurbani deyişleri ile dinleyenlere güzel dakikalar yaşattı.

Programın sonunda Sıbyan Mektebi sorumlusu Dr. Mehmet Emin bir konuşma yaptı, Konuşmasında özetle Eyüp Sultan Hazretleri’nin ayak ucunda bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını ve ulvi bir manayı yaşatmak için bu etkinliği her sene sürdürdüklerini, mahiyetten çok bu niyetin önemli olduğunu söyledi. Etkinliklerin Pazar günü olan kısmı çay ve helva ikramı ile son buldu.

Süleyman Sıddık anıldı

Etkinliklerin ikinci ayağı ise 6 Mayıs Salı günü saat 14.00'de aynı mekânda gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, büyük İslam alimi Said Nursi’nin Barla’daki ilk talebelerinden Sıddık Süleyman’ın torunu Süleyman Kervancı, dedesi Sıddık Süleyman’ı anlattı. Programa Said Nursi’nin ismini verdiği Yusuf Kervancı da katıldı.

Süleyman Kervancı’nın dedesinin hatıralarını anlattığı programın devamında Bediüzzaman için yazılan bir şiir okundu, ney dinletisi ve Aşık Kurbani’den deyişler ile devam eden program Dr. Mehmet Emin’in konuşması ile son buldu.

Eyüp Sultan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü ve yardımcısı Celalettin Kapusuz’un da katıldığı programın sunuculuğunu ise Mehmet Güllük yaptı.

Tarihi Mihrişah Valide Sultan Sıbyan Mektebinde yapılan etkinliklerden bazıları şunlar: Sohbet ve söyleşiler, Osmanlıca mezar taşlarını okuma kursları, Arapça ve İngilizce kursları, karakalem ve görsel sanatlar sergileri, fotoğraf sergileri, ebru atölyesi, okçuluk ve izcilik aktiviteleri, ney ve musiki kursları…

Kitap okuma kampanyamızı ve kültürel ve sosyal aktivitelerimizi öğrenmek, öğretmek ve keşfetmek için gönüllüleri bekliyoruz.

02124176190

www.eyupsultangonulluleri.com

 

Zeynep Yeşilmen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 13:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26