Eynif Ovası'nın Yılkı Atları Belgesele Konu Oldu

Antalya'nın İbradı ilçesi Ormana Mahallesi Eynif Ovası'nda özgürce dolaşan, doğaseverlere unutulmaz görüntüler sunan yılkı atlarının bir belgeselin konusu olacağı bildirildi.

Eynif Ovası'nın Yılkı Atları Belgesele Konu Oldu

Ovada yaklaşık 50 sürü halinde yaşayan ve sayıları 800'ü bulan yılkı atları, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Doğada özgürce dolaşan yılkı atları, doğaseverler ve fotoğraf tutkunlarına eşsiz güzellikte görüntüler sergiliyor.

Mahallede turist hareketliliği de sağlayan yılkı atları, Bilkent Üniversitesi İnsan Bilimleri ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ali Turan Görgü tarafından çekilecek belgesele de konu oldu. Belgesel çalışmaları için ovaya gelen Görgü, "Altaylardan Anadolu'ya" adlı belgesel dizisinin ikinci bölümünde yılkı atlarını işleyeceklerini ifade etti.

Ovada yaşayan atların kendine özgü bir yaşam biçimi, aile düzenlerinin olduğuna dikkati çeken Ali Turan Görgü, şöyle konuştu:

"Belgeselde bu atların kökenlerini, geçmişte hangi dönemde buraya geldiklerini, bırakıldıklarını ve nasıl çoğaldıklarını işleyeceğiz. Atlar hakkında yöre insanları ile konuştuk. Buradaki atlar, 'yöre insanının bıraktığı atların çoğalmasıyla mı oluştu, yoksa eski Türk kültüründe söz edilen 'ıdık' ya da 'idük' adı verilen bırakılmış, salıverilmiş kutsal atlar gibi bir özelliği var mı?' diye araştırma yapıyoruz. Belgesel yaklaşık 1,5 yıl sürecek. Bölgenin kültürel özellikleri ve atların biyolojik, toplumsal özelliklerini kapsayan uzun bir araştırma yapmamız gerekiyor."

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2018 Cuma 14:37 Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 14:39
YORUM EKLE

banner19

banner36