Eylem bir kız ismi değildir!

Birkaç canı sıkılan gencin, can sıkıntısının tadını çıkarmak amacıyla yayına geçirdiği bir site Edebifikir.

Eylem bir kız ismi değildir!

Edebifikir; fikir, aksiyon, düşünce ve eylem platformudur. Birkaç canı sıkılan gencin, bir araya gelerek birlikte can sıkıntısının tadını çıkartalım amacıyla yayına geçirdiği bir mekân olarak okuyuculara söz söyleme gayreti içindedir. Söyledikleri sözlerden murat bir rahatsızlık uyandırmaktır.

Sadece bir okuma sitesi olmaktan uzak, sanallığa aşırı derecede bağlı olanlara karşı garez besleyen ama aşırı sosyalleşmek de kalbini unutmaktır mantığıyla hareket eden civanmert delikanlıların yazılarını paylaştıkları edebifikir, edebiyat yaparken çiçek, böcek kelimelerine kötü kötü bakmaktan geri durmaz.

Edebiyatın edep kökünden geldiğini bilerek, önce söylediği sözün kendinde neye, nereye, nasıla işaret ettiğini görerek ardından, karşıdakinde ne tür bir infilaka yol açacağını bilmeye çalışan kişilerden oluşan bir guruptur edebifikir. Gruptur diyoruz çünkü bu bir organizma gibi hareket eden, canlı, kımıltılı, süreklilik arz eden bir hâli vardır.

Eylemin ilk kez bir kız ismi olmadığını söyleyen edebifikirin ihtiyar heyeti her şeyin bir raconu vardır saptamasıyla edebifikir’de yazı yazmanın raconunu ana sayfalarına güzel bir biçimde işlemişlerdir.

Yazmak öncelikle bir yürek işidir. Bu işe yüreğini koymayan kişi yazamaz. Yazmanın eylemsel bir nitelik taşıdığını söyler yazarlar. Bu yüzden edebifikir direncin, eylemin, karşı duruşun göstergesini yazarak söyleyen ve fakat bu söylediklerinden sorumlu olduğunu bilen kişilerin kalemlerini bileyleyip mevzilendiği yerdir.

Yayınlanan her yazının öncelikle yazarın sorumluluğunda olduğunu söylerken bundan okurun da sorumluluğunu göz ardı etmeden söylüyoruz ki; edebifikir bir sertliğin içindeki yumuşaklığı, bir yumuşaklığın içindeki sertliği uzunca bir söylemle söylemeye geldi.

Yazar kadrosunda ekseriyat üniversite öğrencilerin olduğu edebifikir, protest bir tavırla yayın hayatını sürdürmektedir. Bir aralar matbu dergi olarak yayınlanan edebifikir, yakın zamanda bir platform haline gelerek web sitesi üzerinden şiir, deneme, öykü, eylemsel yazılarla okuyucular karşısına çıkmaktadır.

Yazarları arasında yazılarıyla sivri dilliğiyle, bakış açısındaki farklılığıyla Aydoğan K,

ârif ve filozof konuşmalarındaki felsefi sorulara tasavvufi cevaplar veren ve eylem yapmadan duramayan Sulhi Ceylan, roman çalışmasıyla andığımız fakat bir türlü bir adım ileriye atamayan Mustafa Çolak, şiirleriyle yeni yeni kendine çeteleşmiş dergilerde yer açmaya çalışan Ömer Ertürk, yenilmenin kutsal bir boyutu olduğuna vurgu yapan Bilal Can, öğrenci evlerinin usta aşçısı Gurme Ümit, 3 yazı yazıp sesi kesilen Ferit Genç, yaptığı soruşturmalar ve röportajlarda aykırı bir gazetecilik sergileyen Emre Baştuğ, bunalım edebiyatı yapan ve çağın hastalığı olan fotoğrafçılığa yakalanmış Nihat İlhan ve yeni transfer Hande Hanım var.

www.edebifikir.com

 

Bilal Can haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2012, 21:21
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatmanur
fatmanur - 7 yıl Önce

çılgın ve dolu dolu bir site... eylemin erkekçesine tutulup, bir kız ismi olmadığı konusunda ısrar eden ve her biri bunalım meraklısı olan farklı bir grup. ben bu siteyi erkekçe tavsiye ediyor, kızca takip ediyorum.

banner19

banner13