Evliya Çelebi'nin gözüyle baktı

Lotus Kitap tarafından basılan “Gezdi, Gördü, Yazdı”, Seyahatname’yi okumaktan heyecan duyan bir yazarın söz konusu heyecanını paylaşma düşüncesinin ürünü.

Evliya Çelebi'nin gözüyle baktı

Onyedinci yüzyılın büyük İslam gezgini Evliya çelebi (1611-1682?), uzun yıllar gezdi, gördü, yazdı ve geride bizim için çok güzel ve önemli dev bir kaynak eser olan on ciltlik Seyahatnâme'yi bıraktı. Evliya-yı bîriyâ, eserini öyle canlı bir dille kaleme almış ki insan, bu eseri okuduğunda onun görüp gezdiği yerleri adeta tek tek görüyor, Evliya çelebi gibi seyyah oluyor.

Seyahatnâme'de yok yok; onda, yazarının uğrayıp gezdiği sayısız yerin coğrafi yapısı, tarihi, folkloru ve sosyo-kültürel, dinî, demografik, siyasî, ekonomik, antropolojik, etnolojik ve sosyolojik durumları hakkında geniş ve ayrıntılı bilgiler bulursunuz. O nedenle Seyahatnâme, Osmanlı toplum yapısını, ekonomisini, siyasî-idarî-askerî veçhesini, dinî yapısını anlamak bakımından sosyal bilimciler için vazgeçilmez bir kaynak.

Lotus Kitap tarafından basılan “Gezdi, Gördü, Yazdı” adlı kitap, büyük gezginin güzel eserini okumaktan heyecan duyan Ejder Okumuş’un söz konusu heyecanını okurlarla paylaşma düşüncesinin ürünü.

Yayın Tarihi: 04 Mart 2012 Pazar 19:31 Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2012, 19:31
banner25
YORUM EKLE

banner26