Eski bahçeye yeni bir yol açılıyor!

19 Ocak Perşembe günü Dursun Ali Tökel, “Eski Bahçeye Bir Nev-Râh Açmak: Kadim Metinlere Yeni Bir Gözle Bakmak” üzerine bir konuşma yapacak.

Eski bahçeye yeni bir yol açılıyor!

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde 2011-2012 döneminde Klasik Türk Edebiyatı Konuşmaları adıyla başlattılan program dizisinin üçüncü oturumunda Dursun Ali Tökel misafir oluyor. Tökel "Eski Bahçeye Bir Nev-Râh Açmak: Kadim Metinlere Yeni Bir Gözle Bakmak“ üzerine bir konuşma yapacak.

Üniversitelerimizdeki Eski Türk Edebiyatı metinlerini inceleme yöntemlerimiz, eski metinlerimizi anlamamızı, algılamamızı, anlatmamızı, Barthes’in deyişiyle metni edebî bir hazza dönüştürebilmemizi; onun aracılığıyla bu hazzı insanlığa aktarabilmemizi ne derece mümkün kılmaktadır? Bugün üniversiteye hazırlanan gençlerin, divan edebiyatına dair ön yargılarla dolu bilgileriyle (hayattan kopuk; saray edebiyatı, soyut edebiyat, elit tabakaya ait, anlaşılmaz bir dili var vb.), Tanzimatçıların divan edebiyatına bakışlarındaki olumsuz kanaatler arasında hiç bir farkın olmaması insana yüz elli yıldır kaç arpa boyu yol gidildiğini sorgulatmaktadır.

Tarihte, felsefede, sosyolojide, pozitif bilimlerde olduğu kadar sosyal bilimlerin her alanında, Batıda ortaya çıkmış, metin ve sorun çözme/analiz etme/sentezleme yöntemlerini kullanırken; Yeni Türk Edebiyatı metinlerinde modern edebiyat kuramlarına başvururken bu kuramsal metotların Klasik Türk şiirine uygulanması mümkün müdür/ gerekli midir? “Zira metin eski de olsa ona bakan göz yenidir ve anlaşılmak isteniyorsa yeniyle irtibata geçmelidir.” Metinle yorumbilimsel söyleşinin amacı, Gadamer’in dediği gibi geçmişi su yüzüne çıkarmak değil, metin ile okur arasında bir köprü kurabilmek ve böylece anlama sürecinin ilk adımını atmaktır.

Sonuç olarak, bu metotlar uygulandığında ulaştığımız sonuçlar bu metinlerin edebî, milli ve evrensel değeri için ne ifade edecektir? Modern edebiyat kuramlarını, Osmanlı dönemi şiirlerine uygulamanın metodolojisi ne olacaktır, bu uygulama hangi şartlarda anlamlı bir metin çözme kuramına dönüşecek ve yadırganmayacaktır? Mevcut uygulamalar hakkında neler söylenebilir?

19 Ocak 2012 Perşembe günü saat 18.00’de Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezinin Şakir Kocabaş Salonunda gerçekleşecek bu söyleşide, yukarıdaki sorulara cevaplar aranacak ve konuşma, bu alanda yapılan araştırmalarla örneklendirilmeye çalışılacak.

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul

Tel: 212 528 22 22

E-Posta: [email protected]

 

Meryem Uçar haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2012 Pazar 14:34 Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2012, 23:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sümeyyegenç
sümeyyegenç - 10 yıl Önce

''Eski Bahçeye Bir Nev-Râh Açmak'' ne kadar güzel bir cümle, ne hoş bir benzetme bu ya :) bayıldımm.

banner19

banner26