ESDER, Kadınlar Günü'nü günümüz Bacıyan-ı Rum ile kutladı

Türk Tarih Kurumu ile Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) işbirliği ile düzenlenen Bacıyan-ı Rum Sempozyumu Estergon Türk Kültür Merkezi' nde gerçekleştirildi.

ESDER, Kadınlar Günü'nü günümüz Bacıyan-ı Rum ile kutladı

Sempozyuma Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, Meram Belediye Başkanı Fatma TORU, ESDER Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS' un yanı sıra çok sayıda akademisyen ve vatandaşlar katıldı.

Sempozyumda açılış konuşması yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK ve ESDER Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, kadınlarımızın geçmişten günümüze kadar önemli olduklarını ve Ahilik kültüründe Bacıyan-ı Rum Teşkilatı'nın ne denli mühim bir görev üstlendiğini aktardı. ESDER Genel Başkanı yapmış olduğu konuşmada, bayan yerine hanım denilmesinin önemini vurgulayarak salonda bulunan katılımcılara bu konuda birleşme çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Fatma Ahsen TURAN' ın oturum başkanlığını yürüttüğü, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika BİÇER, Ceceli Okulları Kurucusu Nurten CECELİ ALKAN, Doç. Dr. Ayfer ŞAHİN ve Hatice ERKAN'ın ise konuşmacı olarak yer aldığı ilk oturumda; Anadolu'nun inşasında kadının eğitici ve ekonomik rolü konuşuldu. Sibel ERARSLAN'ın oturum başkanlığında başlayan 2. oturumda ise; Gazi Safiye BAYAT, Dr. Sema DEMİR ve Nursel KILIÇ konuşmacı olarak yer aldı. Son oturumda başkanlığı Kazım CEYLAN üstlenirken konuşmacılar arasında Prof. Dr. Mehmet ŞEKER, Av. Lütfü BERGEN, Tarık Sezai Karatepe ve Beytiye Ekinci yer aldı.

Bacıyan-ı Rum’dan 15 Temmuz’a kadar kadın iradesinin Anadolu’yu vatan toprağı yaptığını belirten katılımcılar, salonda hazır bulunan 15 Temmuz gazisi Safiye Bayat üzerinden Türk kadınının aynı ruhu günümüzde de yaşattığına vurgu yaptı. Bacıyan-ı Rum Teşkilatının sadece el sanatlarıyla ve meslek edindirme faaliyetleriyle ilgilenmediğini, aynı zamanda ahlak kurallarının topluma öğretilmesi için önemli rol üstlendiğini belirten akademisyenler, teşkilat hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Sempozyumun sonunda kadınların toplumsal kalkınmada önemli görevler üstlendiği mesajı verilirken, katılımcılara karanfil ve hediyeler verildi.

 

Yayın Tarihi: 09 Mart 2019 Cumartesi 19:00
YORUM EKLE

banner19

banner36