Erol Günaydın vefatının 6. yılında anılıyor

Yönetmen, senarist ve oyuncu Erol Günaydın, vefatının 6. yılında sanat camiası ve sevenleri tarafından anılıyor.

Erol Günaydın vefatının 6. yılında anılıyor

Kavuklu Hamdi ve İsmail Dümbüllü'nün ardından meddahlık geleneğini sürdüren Erol Günaydın, 16 Nisan 1933 yılında Trabzon Akçaabat'ta doğdu. Günaydın, 8 yaşında gittiği İstanbul'da ilk eğitiminin ardından Galatasaray Lisesi'nde yatılı öğrenim gördü ve tiyatroya ilgisi nedeniyle okulun tiyatro kulübüne üye oldu. Profesyonel oyunculuğa 1955'te Haldun Dormen'in Cep Tiyatrosu'nda sahnelediği Philip King'in "Papaz Kaçtı" adlı oyunuyla başlayan Erol Günaydın, Ankara Devlet Tiyatrosu ile "Ses" ve "Şan Tiyatrosu"nda da görev aldı. 

Lise eğitiminden gelen Fransız ekolüyle geleneksel oyunculuğu birleştiren ve sinema sektörüne 1960 yılında adım atan Erol Günaydın, ilk olarak "Yeşil Kurbağalar" adlı sinema filminde rol aldı. Günaydın, Halide Edip Adıvar'ın eserinden 1967'de sinemaya uyarlanan "Sinekli Bakkal" adlı filmde canlandırdığı "Kız Tevfik" karakteri ile hafızalara kazındı. Aynı zamanda senaryo yazarlığı da yapan Günaydın, Cemal Reşit Rey'in müziklerini hazırladığı "Yaygara" (1970), "Uyy Balon Dünya" (1970) ve "İstanbul Masalı" (1971) adlı müzikaller ile 1965'te Haldun Dormen'in yönetmen koltuğuna oturduğu "Güzel Bir Gün İçin" adlı filmin senaryosunu kaleme aldı. 

Vefat edene kadar sahnede kalmaya devam eden Günaydın, yaşamı boyunca "İsmail Dümbüllü Ödülü", "Altan Erbulak Oyunculuk Ödülü", "Gazeteciler Cemiyeti Oyunculuk Ödülü", "Nasrettin Hoca Oyunculuk ve Yaşam Boyu Sanat Ödülü", "Karagözcüler Derneği Yaşam Boyu Sanat Ödülü", "Güzel Bir Gün İçin" filmiyle, 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Senaryo" ve "Yardımcı Oyuncu" ödülleri, "Oliver" adlı müzikaldeki rolüyle "İlhan İskender Ödülü", 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde de "Yıldırım Önal Anı Ödülü"nün de aralarında bulunduğu birçok ödüle layık görüldü. 3 çocuk babası Günaydın, 15 Ekim 2012 tarihinde 79 yaşında İstanbul'da vefat etti. Sanatçı, Feriköy Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 15 Ekim 2018 Pazartesi 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36