Epsilon Yayınları'ndan yeni kitap: Tespih Ağacının Gölgesinde

1960 yılında, Pulitzer Ödülü kazanan Bülbülü Öldürmek, bilinenin aksine ölümsüz yazar Harper Lee’nin ilk kitabı değildi. Kitabın devamı niteliğini taşıyan Tespih Ağacının Gölgesinde 2015 yılında yayımlansa da aslında Lee’nin yazdığı ilk kitap buydu ve yayıncısının ana karakteri bir çocuk yapmasını söylemesi üzerine kitabı baştan yazıp Bülbülü Öldürmek’i ortaya çıkarmıştı. Bu strateji, Lee’yi ölümsüz bir yazar hâline getirirken, tek romanının da kült kitaplar arasına girmesini sağladı. Yıllar sonra da Tespih Ağacının Gölgesinde nihayet okuruyla buluştu.

Epsilon Yayınları'ndan yeni kitap: Tespih Ağacının Gölgesinde

Tespih Ağacının Gölgesinde
 
Harper Lee, 1960’lara damgasını vuran Pulitzer ödüllü başyapıtı Bülbülü Öldürmek ile okurlarına Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılıktan bir kesit sundu. Neredeyse yarım asır sonra karşımıza çıkan Tespih Ağacının Gölgesinde ile de işin aslını; adaletle adalet, doğruyla doğru arasında fark olduğu gerçeğini tokat gibi yüzümüze çarptı.
Bülbülü Öldürmek’te hikâyeyi gözünden izlediğimiz çocuk kahraman Scout, yani Jean Louise Finch, artık genç bir kadın. Yıllar sonra ihtiyar babası Atticus’u ziyaret etmek için New York’tan evine dönen Jean Louise, hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşıyor: Çocukluğundan beri inandığı ve güvendiği ne varsa, Atticus’un ihanetiyle yerle bir oluyor.
“Bu ülkede beni korkutan tek şey şu: Devlet bir gün öyle bir canavarlaşacak ki, en küçük bireyler ayaklar altında ezilecek ve artık yaşamanın hiçbir değeri kalmayacak. Şu yorgun dünyamızda Amerika’nın hâlâ tek ve benzersiz yanı, burada bir insanın beyninin götürebildiği yere kadar, istiyorsa da cehennemin dibine gidebilmesi; ancak bu da fazla sürmeyecek.”

Harper Lee Hakkında

Harper Lee, 28 Nisan 1926’da, bir ailenin dördüncü ve en küçük çocuğu olarak Monroeville, Alabama’da doğdu. Tıpkı Bülbülü Öldüremek’teki ana karakteri Scout gibi sokaklarda olmayı seven bir çocuktu. Daha sonra meslektaşı olacağı Truman Capote’yle de çocukluk arkadaşıydı.
1949 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra yazarlık kariyerinin peşinden gitmek üzere New York’a taşınan Lee, 1960 yılında Pulitzer Ödülü kazanan romanı Bülbülü Öldürmek’i yazana delk geçim sıkıntılarıyla boğuştu.
19 Şubat 2016’da, doğup büyüdüğü yer olan Monroville, Alabama’da uykusundayken hayatını kaybetti.

TESPİH AĞACININ GÖLGESİNDE  

Yazar: Harper Lee
Çeviri: Püren Özgören
Dizi / Tür: Edebiyat – Roman
Yayım Tarihi: Eylül, 2020
Sayfa Sayısı: 256

Yayın Tarihi: 30 Eylül 2020 Çarşamba 16:45 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 14:20
YORUM EKLE

banner19

banner36