Enver Baytan Hocaefendi vefat etti

70 yıl boyunca kürsülerden vaaz veren Enver Baytan Hocaefendi 23 Ekim Pazar günü rahmet-i Rahman'a kavuştu.

Enver Baytan Hocaefendi vefat etti

Son devrin Ehl-i Sünnet âlimlerinden Enver Baytan Hocaefendi, 23 Ekim Pazar günü rahmet-i Rahman'a kavuştu. Uzun bir süredir tedavi gören Enver Baytan, milli ve manevi değerleri güçlü bir gençliğin yetiştirilmesinde önayak olmuş önemli isimlerden biriydi.

Enver Baytan Hocaefendinin cenaze namazı bugün (24 Ekim Pazartesi) öğle namazını müteakip Fatih Camii'nde kılınacaktır.

Dünyabizim ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve ilim camiasına başsağlığı dileriz.

Dünyabizim Ansiklopedisi'nde Enver Baytan: //www.dunyabizim.com/2644/enver-baytan/tags

Enver Baytan kimdir?

 Kendisini Enver Baytan Yerebatan diye takdim eden Baytan Hoca 8 yaşında hafızlığa başladı ve bir yılda hafızlığını tamamladı. 1942 yılında İstanbul’a gelerek Gönenli Mehmet Efendi’den talim dersleri aldı.  Devrin birçok hocasından ilim tahsil eden Baytan Hoca, ilk resmi görevine İzmit’de başlamıştı. Kendi devrinde ezanın Türkçe okunması ile ilgili birçok canlı ve hüzünlü olaylara şahit olmuştu. Bu dönemlerle alakalı hatıralarını kitapları vasıtasıyla paylaşan Enver Baytan hoca vaazları ile de bilinen büyük alimlerdendi. 23 eseri bulunan Enver Baytan, 70 yıl boyunca kürsülerden vaaz verdi. Emekli olduktan sonra da yakın zamana kadar fahri olarak Küçükayasofya Camii’nde vaaz verirken rahatsızlandı. Kürsüleri “merhamet yeri” olarak tanımlayan Baytan Hoca, Sultanahmet’in yakınında Yerebatan Camii'nde uzun yıllar imam ve hatiplik yaptı.

Uzun bir süre Yeşilay Cemiyeti yönetim kurulu üyesi olarak aktif çalışmalarda bulunan Baytan Hoca, yine İlim Yayma Cemiyeti kurucu üyeliği, yönetim kurulu üyeliği vazifelerinde bulundu. İslami Edebiyat Vakfında da kurucu üyelik yapan Baytan Hoca İslami Edebiyat dergisinde de yazılar yazdı.  TV5'te yayınlanan Gönül Sohbetleri programında günlük hayatta karşılaşılan sorunlara fıkıh, tefsir, hadis, tasavvuf birikimleri ışığında değerlendirmelerde bulunuyordu. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 09:41

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26