Ensar, Demircan'ı neşrediyor!

Ali Rıza Demircan'ın bütün eserleri bundan sonra Ensar Neşriyat tarafından yayımlanacak..

Ensar, Demircan'ı neşrediyor!

Demircan'ın kitapları nerede?

Ensar NeşriyatYaptığı birbirinden kıymetli İslami araştırmalarla birçok kütüphanede yer edinen, özellikle İslam’a Göre Cinsel Hayat adlı çalışmasıyla gündem oluşturan Ali Rıza Demircan’ın bütün eserleri bundan sonra Ensar Neşriyat tarafından yayımlanacak.

Ali Rıza Demircan erken yaşlarda Kur’an’ı ezberlemiş, Arapça, tefsir ve hadis dersleri almıştır. 1969’da İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni birincilikle bitirmiştir. O günkü adıyla İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1976-1978 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi’nde ihtisas yapmıştır.  1970 yılında Süleymaniye Camii hatipliğine, bir yıl sonra hatiblik kaldırıldığı için imam-hatipliğine tayin edilmiştir. Bu camide oniki yıl görev yapmıştır.

Ensar Neşriyat arasından çıkan Demircan’ın eserlerinin adları ve içerikleri kısaca şöyledir:

Allah’ın Resûlü’nden Hayat Dersleri:

Demircan, Süleymaniye Camii imam ve hatibi olarak görev yaptığı sırada hutbelerini, vaazlarını, seminer ve konferanslarını hazırlamak için kaynak tefsirler ve hadis kitaplarıyla sıkı bir ilişki kurmuştur. Bu hazırlık aşamasında Peygamberimizle Ashab arasındaki soru-cevap tarzında geçen konuşmalar oldukça ilgisini çekmiştir. “Öğreticilik ve belleticilik vasfı büyük olan bu hadislerin nefsim ve hitap ettiğim insanlar üzerindeki farklı ve verimli tesirini tesbit edişim, beni bu gibi hadîsleri derlemeye yöneltti.” diyen Demircan, önce kırk hadis hazırlayıp yayımlıyor. Bu çabaların sonucunda da bu kitap ortaya çıkıyor.

Benzeşmelerden Korunarak İslâmî Kimliğimizi Korumak:

Ali Rıza Demircan, mezuniyetinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi birinci dönem ihtisas kursuna kursiyer olarak katılmıştır. Bu kursta bitirme tezi olarak hazırladığı “İslâm’da Yabancı Ümmetlere Benzememek” konulu çalışmasını “faydalı olur” düşüncesiyle İstanbul’da “münteşir” haftalık Sebil Gazetesi’nin 136-142. sayılarında neşrediyor. Bu yayının cep kitabı olarak neşredilmesi istenince de çalışmasını biraz daha genişletiyor. Böylece kitabın birinci kısmı ortaya çıkıyor.

Cuma Mesajları:

Süleymaniye Camii imam hatibi olduğu dönemde (1970-1982) hazırlayıp sunduğu hutbelerini “İslam Nizamı” adıyla üç cilt halinde yayınlamıştı, Demircan. Kitap halinde yayınlanan bu hutbeler 1997-1999 yılları arasında Akit Gazetesi’nde neşredildikten sonra yeniden hutbe formunda yazılmaya başlanır. 1999-2002 yılları arasında Akit ve Vakit gazetelerinde yayınlanan ve bir kısmı Perpa Camii’nde sunulan bu yeni hutbeleri Cuma Mesajları adıyla iki cilt olarak bir arada yayımlanmasından oluşuyor, bu kitap. Cuma Mesajları, İslâm Nizamı’nın 4. ve 5. ciltleri olarak da kabul edilebilir.

Kur'an Ve Sünnet Işığında Cariyeler Ve Sömürülen Cinsellikleri:

Bu çalışmada Kur´ân ve Sünnet ışığında cariyeleri ve sömürülen cinsellikleri incelenmektedir.

Hac ve Umre Yüceliğine Çağrıdır:

Peygamberimizin Vedâ Haclarını özetleyen bu kitapçık, ünlü İslâm bilgini İbn-i Hazm’ın Haccetül-Veda  isimli eserinde başta Kütüb-Sitte olmak üzere ana kaynakları inceleyerek oluşturduğu metin temel alınarak hazırlanmıştır. Metin aslına sadık kalınarak tercüme edilmiş, bütünlüğü sağlamak için bazı takdimler tehirler yapılmıştır. Tercümede bazı parantez içi bilgiler verilmiştir. Aynca hadis kaynaklarından yararlanılmıştır. Bu kitapla “Genel de insanımızın, özelde hacca giden ve gidecek olanların doğru bilgilerle bigilendirilip bilinçlendirilmelerine” vesile olması arzulanmaktadır.

İslam'a Göre Cinsel Hayat:

Eser, Ali Rıza Demircan’ın en çok konuşulan eserlerinin başında gelir. "İslâm'a Göre Cinsel Hayat on yıl kadar önce yazmayı düşündüğüm ve bu maksadla malzemelerini toplayıp biriktirmeye başladığım bir eserdir. Bu sebeble, kitabın içeriği ve meselelerin yorumlanış tarzı uzun yıllar içinde oluşmuştur.” diyen Demircan, eserini alanında orijinal olarak görmektedir.

Süleymaniye Minberinden İslam Nizamı:

Kitap, Ali Rıza Demircan´ın Süleymaniye camiinde görev yaptığı yıllar içerisinde verdiği hutbeleri kapsamaktadır. Bu hutbelerde, İslam´ın iktisadi, içtimai, hukuki ve ahlaki bütün yönleri işlenmiş ve “herkesin anlayacağı bir tarzda”sunulmuştur. 

Ali Rıza Demircan kitap galerisini gezmek için tıklayın.

 

Murat Ergün haberdar etti...

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 09:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Öz
Yusuf Öz - 11 yıl Önce

Daha yakınlarda Beyan'dan çıkmıştı tüm eserleri.

EROL
EROL - 10 yıl Önce

baska eser basamıyor mu ensar.parası cok sanırım.o kitaplar daha yeni beyandan cıktı

banner19

banner13

banner26