Engelli Sanatkarlardan Hacivat ve Karagöz Oyununu

Anadolu topraklarında 700 yıldır geleneksel Türk sanatının bir parçası olmayı sürdüren gölge oyunu, engellilerin elinde yeniden can buldu.

Engelli Sanatkarlardan Hacivat ve Karagöz Oyununu

Ümraniye Belediyesi Gülden Soyak Engelliler Kültür ve Eğitim Merkezi’nde verilen kursa katılan engelliler; Hacivat ve Karagöz çiziminden boyamaya, karakterleri kuklaya dönüştürmeden perdede canlandırmaya kadar tüm teknikleri öğrendi. Engelliler, deve derisinden çizdikleri karakterleri boyadıktan sonra hazırladıkları Hacivat ve Karagöz karakterleri için yazdıkları hikâyeleri de perdeye yansıttı. Geçtiğimiz Ramazan ayı boyunca Ümraniye Santral Ramazan Etkinlik alanında her akşam gölge oyunu sergilenerek, toplumda unutulmaya yüz tutan sanatlar gün yüzüne çıkarıldı.

Yaklaşık 3 aylık eğitimle elde ettikleri başarı ise seyircilerden tam not aldı. Bu vesileyle engelli vatandaşlar, hünerli elleriyle sergiledikleri gölge oyunuyla engellerin hiçbir zaman hayallere engel olamayacağını gösterdi.

Doğuştan engeli bulunan Zeynep İnce, engelini kendine engel yapmayan bir sanatkâr. Yaptığı kuklaları canlandırmak da onun en büyük başarılarından biri. İnce, hayatında önemli bir yer kaplayan bu başarısını kendi cümleleriyle anlattı: “Ümraniye engelli merkezine 10 yıldan beri geliyorum. Burada çok değişik kurslarımız var. Engellilerin ulaşım sıkıntısı olduğu için belediye bizi engelli araçlarıyla evimizden alıp, buraya getiriyor ve burada kurslara katılıyoruz. Bugünkü kursumuz da Hacivat Karagöz. Bu kursa ilk başladığımızda yapabilir miyiz korkusuyla biraz tedirgin olduk. Ama işin içine girince çok zevkli olduğunu gördük. Zorlandığımız zamanlar da oldu ama ortaya iyi bir şeyler çıkardıkça çok mutlu olduk.”

Turizm Bakanlığı Sanatçısı ve gölge oyununun önemli ustalarından Suat Veral’le başlayan eğitimler, tiyatro hocası Erkan Yavuz’la devam etti. Engelli sanatkârların en büyük destekçileri ise eğitmenleri oldu. Ümraniye Belediyesi’nde görevli tiyatro hocası Erkan Yavuz, kursların en büyük faydasının engellileri topluma kazandırmak olduğunu belirtti.

Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2018 Cumartesi 14:09 Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 14:10
YORUM EKLE

banner19

banner36