Engelleri sahnede aşıyorlar

Osmaniye'de, "Engelleri Aşıyoruz Projesi" ile kurulan tiyatro grubunda yer alan 35 engelli, seyircilerin alkışlarıyla yaşadıkları zorlukları unutuyor.

Engelleri sahnede aşıyorlar

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında düzenlenen "Engelleri Aşıyoruz Projesi"ni, Osmaniye Kadirli Kaymakamlığı yaklaşık 1 yıl önce hayata geçirdi. Projede 5 ay tiyatro eğitimi alan her yaştan bedensel ve zihinsel engelli, Atilla Ozan tarafından yazılan "Ben de buradayım" isimli tiyatro oyunuyla 6 il ve 14 ilçede seyirci karşısına çıktı. İlk etapta 25 kişiyle başlayan, daha sonra sayıları 35'e çıkan grup, yaşadıkları zorlukları ve engelleri seyircinin alkışlarıyla unutup, hayata daha sıkı sarılmaya başladı.

Oyunlarını sahneleyecekleri salona saatler öncesinden gelen oyuncular, kuliste birbirlerinin makyajlarını ve saçlarını yapıyor, kostümlerini giyerken de yardımlaşıyor. Tüm hazırlıkların ardından büyük bir heyecanla perdenin açılmasını bekleyen engelli oyuncular, sahne ışıkları altında sergiledikleri başarılı performanslarıyla takdir topluyor.  Oyunun yazarı ve yönetmeni Atilla Ozan, engellilerle bir tiyatro projesini hayata geçirmenin çocukluğundan bu yana hayali olduğunu söyledi. Bu fırsatı 11 ay önce Kadirli Kaymakamlığının desteğiyle yakaladığını anlatan Ozan, şöyle konuştu:

"Amacımız, engelli kardeşlerimizin neler yapabileceğini göstermek, normal insanların bile yapmaya cesaret edemediği şeyleri engelli kardeşlerimizin nasıl yapabileceğini kanıtlamaktı. Bunu da başardık."

Bugüne kadar 20 yerde oyunlarını sergilediklerini belirten Ozan, "Bölgemizde bulunan Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Mersin ve Osmaniye ile bu illere bağlı 14 ilçede oyunumuzu oynadık. Bu tiyatroya engelli oyuncularımız kadar yakınları da katkı sundu. Şu an 35 kişilik dev bir kadro olduk. Öğrencilerimiz tiyatroyu gerçekten çok sevdi ve birçoğu bu proje ve oyun bitiyor diye ağlıyor" dedi.

Oyunculardan Meymune Püsküllüoğlu da, 11 aylık süreçte gayet başarılı bir iş çıkardıklarını söyledi.

Tüm arkadaşlarıyla her oyunda büyük heyecan ve mutluluk yaşadıklarını vurgulayan Püsküllüoğlu, "Eskiden toplum karşısında konuşamayan biriydim. Bu oyun sayesinde o heyecanımı aştım. Artık sahneye her çıktığımda kendimi daha rahat ifade edebiliyorum" dedi.

Kaynak: TRT Haber

YORUM EKLE